Poniedziałek, 26 Października 2020 - Lucjana, Ewarysta, Damiana

Ocieplają kartuski blok, a jerzyki są w potrzasku. Trwa walka o zdjęcie kratek z otworów wentylacyjnych

Na Osiedlu Wybickiego w Kartuzach w jednym z bloków gniazdują jerzyki - ptaki objęte ochroną. Budynek aktualnie jest ocieplany. Jak informuje nas czytelniczka, trwające prace są pogwałceniem obowiązującego prawa. - Zakratowanie otworów wentylacyjnych równa się z powolną śmiercią głodową jerzyków - czytamy w liście.

Okazuje się, że obecnie ocieplany budynek, jak i inne na tym Osiedlu, od lat są siedliskiem ściśle chronionych prawem ptaków. Podczas trwających prac zakratowano otwory wentylacyjne w stropodachu, tym samym zamykając wejścia do ptasiego siedliska. Sezon lęgowy w pełni.
- Jerzyki mają pisklęta, więc zakratowanie otworów równa się skazaniu młodych oraz przebywających w gniazdach rodziców na powolną, okrutną śmierć głodową. Zniszczenie gniazd i lęgów zwierząt chronionych jest przestępstwem i podlega karaniu. Oczywista jest tez moralna ocena takich działań. I nie można ich usprawiedliwiać brakiem świadomości, ponieważ nieznajomość prawa nie usprawiedliwia jego łamania. Inwestor i wykonawca prac budowlanych ma obowiązek zabezpieczyć chronione zwierzęta i ich siedliska w obszarze prac, w tym wypadku w budynku - pisze nasza czytelniczka.

Inwestorem prac jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Kaszuby w Kartuzach. Jak się okazuje, mieszkańcy tamtejszego bloku są w pełni świadomi obecności ptaków objętych ochroną. Wciąż walczą o zdjęcie kratek wentylacyjnych. W przeciwnym razie zapowiadają zgłoszenie łamania prawa.
- Chodzi o natychmiastowe wstrzymanie prac oraz o zdjęcie kratek z otworów wentylacyjnych stropodachu, ponieważ prace te prowadzone są z pogwałceniem obowiązującego prawa. Takiej samej ochronie jak jerzyki podlegają inne ptaki w budynkach i nietoperze. Oznacza to, że bez zgody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska nie wolno w czasie sezonu lęgowego niszczyć gniazd bądź uniemożliwiać ptakom dostęp do nich itp. - czytamy dalej w liście.

Pisklęta jerzyków potrafią hibernować, co pozwala im wytrzymać nawet tydzień bez jedzenia i picia. Jest więc prawdopodobieństwo, że ptaki wciąż pozostają przy życiu. Kratki wentylacyjne miały zostać usunięte już wczoraj. Dziś rano sprawdziliśmy, czy obietnice pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej Kaszuby w Kartuzach nie mijały się z prawdą. Niestety kratki pozostały nienaruszone.
- Przy tym jest trochę pracy. Nie daliśmy rady wykonać tego wczoraj. Dostęp do piskląt na pewno dziś przywrócimy i to z każdej strony. Potrzebny był do tego dźwig, więc stąd opóźnienia - tłumaczy pracownik Spółdzielni Mieszkaniowej Kaszuby. 

Prace zagrażające gniazdom są również zagrożeniem dla środowiska i jako takie muszą być wstrzymane przez nadzór budowlany. Ustawa Prawo Budowlane z dnia 7 lipca 1994 (Dz. U. 2006 nr 156, poz. 118 ze zm.) nakazuje dbałość o środowisko przyrodnicze w trakcie prowadzenia prac budowlanych. Nakłada szereg obowiązków o charakterze bezwzględnie obowiązujących norm sankcjonujących.

Po wstrzymaniu prac inwestor powinien zamówić opinie ornitologiczna, w której specjalista wyda zalecenia dot. prowadzenia prac, by nie stanowiły zagrożenia dla ptaków bytujących w budynku i określi tzw. kompensacje, czyli skale i sposób zrekompensowania zniszczonego siedliska. Sprowadza się to do zamontowania na budynku właściwej ilości odpowiednich skrzynek lęgowych.

- Jerzyki to wspaniałe, dzielne, absolutnie wyjątkowe ptaki. Nazywane najlepszymi lotnikami świata, przylatują do nas co roku w maju na krótkie 3 miesiące aż z południowych krańców Afryki. Pokonują kilkanaście tysięcy kilometrów trudnej, najeżonej niebezpieczeństwami drogi po to, żeby w Kartuzach wydać na świat potomstw. Bardzo wiele z nich podczas tych migracji ginie. Jerzyki mają bardzo dla nich charakterystyczną, nieprawdopodobną pamięć gniazda - co sezon wracają dokładnie w to samo miejsce (do tego samego budynku, stropodachu/szczeliny/ubytku...). Gniazdują w miastach wyłącznie w budynkach. Zarówno one jak i ich siedliska chronione są przez kilka aktów prawnych - pisze nasza czytelniczka.


2017-06-28 09:40 1292

Komentarze

~eceudozo

http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin 500mg Capsules eff.fjux.gazetakartuska.pl.oer.vd http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.