Środa, 17 Października 2018 - Wiktora, Marity, Ignacego

Ogólnopolska Kampania ,,Twoje światła, Twoje bezpieczeństwo"

Policjanci kartuskiej drogówki po raz kolejny włączyli się do ogólnopolskiej kampanii-„Twoje Światła Twoje bezpieczeństwo”, podczas której zwracają szczególną uwagę na oświetlenie zewnętrzne pojazdów co bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

W okresie jesienno-zimowym prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia, bowiem potęgują się negatywne zjawiska niekorzystnie wpływające na proces widzenia, zwłaszcza przy występowaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. O ile od świtu do zmierzchu światła pełnią jedynie rolę oznaczenia pozycji pojazdu na drodze, to już po zmroku dodatkowym zadaniem przednich świateł jest również oświetlenie drogi i co szczególnie istotne, wszelkich nieoświetlonych przeszkód. Prawidłowe działanie świateł ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Biorąc pod uwagę szybciej zapadający zmrok i pogorszenie widoczności, część z tych zdarzeń udałoby się uniknąć, gdyby kierujący pojazdem miał sprawne technicznie, prawidłowo wyregulowane światła i wcześniej dostrzegł pieszego na jezdni lub też nie doprowadził do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego funkcjonariusze podczas prowadzonych kontroli zwracają szczególną uwagę na oświetlenie pojazdów, a kierowcy pojazdów, których jakość świateł wzbudzi wątpliwości podczas kontroli będą kierowani do serwisów w celu usunięcia nieprawidłowości.

Wzorem roku ubiegłego, kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w swoich pojazdach na stacjach kontroli funkcjonujących pod patronatem Instytutu Transportu Samochodowego oraz zrzeszonych w Polskiej Izbie Stacji Kontroli Pojazdów. Sprawdzenia świateł na stacjach, które przystąpiły do akcji, są dokonywane w dniach 2, 9 i 16 grudnia 2017 roku. Dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania znajduje się na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/

Pamiętajmy, aby nie tylko wymienić przepalone żarówki, sprawdzić i ustawić reflektory. Do naszych obowiązków, jako użytkowników pojazdu, należy również dbanie o utrzymanie czystości kloszy świateł.

Wzmożone kontrole pojazdów trwają od 28 listopada do 17 grudnia. 

Źródło: KPP Kartuzy
2017-12-07 10:00 459

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.