Poniedziałek, 18 Czerwca 2018 - Marka, Elzbiety

Panie z KGW Chwaszczyno urozmaiciły „XXI Jarmark Holeńsk''

Zespół KGW Chwaszczyno „KASZUBKI" gościł w Skansenie Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi w woj. lubelskim. Celem wyjazdu zespołu do Holi był udział w „XXI Jarmarku Holeńskim – Hola'2017".

Jarmark Holeński to impreza będąca prawdziwą gratką dla miłośników etnografii, folkloru i kultury pogranicza, dająca możliwość poznania różnych kultur z terenu Polesia Lubelskiego i Ukrainy. Jarmark to połączenie prawosławnych uroczystości ku czci św. Antoniego Peczerskiego odbywających się w zabytkowej, pochodzącej z początku XVIII w. cerkwi, z koncertami folklorystycznymi i kiermaszem rękodzieła w holeńskim skansenie. Jarmark – odwiedzany przez kilkutysięczną rzeszę miłośników kultury ludowej i prawosławia – to sztandarowa impreza gminy Stary Brus, a zarazem jedna z najciekawszych ofert tego typu w całym kraju.

Udział „KASZUBEK" w imprezie sprawił, że po raz pierwszy w 21-letniej historii jarmarku, ze sceny rozbrzmiały pieśni i piosenki kaszubskie, wykonany przez Panie repertuar budował bowiem wyłącznie utwory kaszubskie. Poza utworami wokalnymi kapela zespołu „zagrała" kilka utworów instrumentalnych – polek, które wprowadzały do prezentacji ożywienie i urozmaicenie. Wśród wykonywanych przez zespół pieśni znalazły się też „Kaszëbsczé Nótë" – ten specyficzny utwór zawsze wzbudza żywe zainteresowanie podczas prezentacji poza Kaszubami. Tak dobrany program sprawił, że publiczność mogła usłyszeć kaszubski język, poznać bogactwo melodii kaszubskich pieśni, a także zobaczyć i zapoznać się z brzmieniem kaszubskich instrumentów ludowych - diabelskich skrzypiec i burczybasu włosowego. Poza prezentacją muzyczną dokonaliśmy też słownej mini prezentacji regionu Kaszub.

Kaszubska pieśń i muzyka – sądząc po reakcji – przypadły publiczności do gustu i sprawiły, że dotąd „nie odkryte" Kaszuby i gmina Żukowo stały się kierunkiem, w którym część z uczestników imprezy zamierza w najbliższym czasie podążać. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się też barwne stroje ludowe – wyraziste i tak inne od strojów poleskich i ukraińskich.

Holeńska prezentacja zespołu odbyła się w dwóch odsłonach: na głównej scenie Jarmarku oraz na nieco mniejszej „scenie przy wiatraku".

Źródło: Nadesłane
2017-08-11 13:00 268

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.