Piątek, 26 Lutego 2021 - Miroslawa, Aleksandra

Piękne sianowskie rozważania

31 marca w Sianowie  po raz czternasty odbyła się Kaszubska Droga Krzyżowa. Frekwencja, przekroczyła tysiąc wiernych przybyłych z różnych stron Kaszub.

Nabożeństwo rozpoczął ks. kanonik Eugeniusz Grzędzicki.
-Pragnę gorąco podziękować tym wszystkim, którzy podjęli czternaście lat temu tę piękną inicjatywę - podkreślał kustosz sanktuarium.

Tradycyjnie rozważania pasyjne przeczytali uznani lektorzy z całego kaszubskiego regionu. Co roku powstają nowe teksty ściśle związane z aktualnym czasem i duchowymi potrzebami współczesnego świata. Autorem tegorocznych rozważań byli klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie na czele z ich królem Sławomirem Serkowskim. Sześciu z nich przybyło wraz ze swoim przełożonym ks. Tomaszem Syldatkiem.

Wśród lektorów był także profesor Gdańskiej Wyższej Szkoły "Ateneum" Karol Polejowski urodzony w Sierakowicach. To on zaprezentował książkę Eugeniusza Pryczkowskiego "Swiónowskô nasza Matinkò", która jest plonem pracy doktorskiej obronionej na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
-Ta praca powinna była powstać już wiele lat wcześniej. Dlatego tym bardziej trzeba się cieszyć, że mogę wreszcie trzymać ją w ręku. Ukazuje ona szczegółowo wielkie wartości Kaszubów. Chciałbym, żeby one zawsze były tu obecne - podkreślał uczony nawiązując także do filmu dokumentalnego o tym samym tytule, który zaprezentowany został przed promocją książki.

O tych wartościach, a także elementach historii, mówił także Zygmunt Orzeł oraz senator Kazimierz Kleina.
- W tym roku, dokładnie 4 maja, przypada dwieście lat urodzin Floriana Ceynowy, budziciela ruchu kaszubskiego. Tak się stało w dziejach, że pod Sianowem został on aresztowany przez pruskich żandarmów. Chcielibyśmy w tym miejscu odsłonić obelisk upamiętniający to wydarzenie i tę wielką postać - poinformował senator.

Lektorzy:
1. Mariusz Szmidka – red. nacz. "Dziennik Bałtycki"
2. Elżbieta Kowalewska - prezes ZKP Kartuzy
3. Karol Polejowski - profesor Gdańskiej Wyższej Szkoły "Ateneum"
4. Karolina Serkowska - ZKP Kartuzy
5. Sławomir Serkowski - Król Klubu Kleryków w WSD Pelplin
6. Danuta Kobiela – ZKP Sianowo
7. Karina Cierocka - red. nacz. "Głos Kaszub"
8. Marek Serkowski - ZKP Banino
9. Ewa Warmowska – Szkoła w Szopie
10. Magdalena Kropidłowska - red. TVG
11. Bernard Grucza - wójt gminy Sulęczyno
12. Jadwiga Hewelt, ZKP Przodkowo
13. Zygmunt Orzeł - ZKP Władysławowo
14. Iwona Makurat - ZKP Kościerzyna
15. Kazimierz Kleina - senator RP
2017-04-03 09:00 1265

Komentarze

~

Z2F6ZXRha2FydHVza2EucGw# agynido-a.anchor.com [URL=http://mewkid.net/buy-phicalis/#agynido-u]agynido-u.anchor.com[/URL] http://mewkid.net/buy-phicalis/#agynido-t http://mewkid.net/buy-phicalis/#agynido-t http://mewkid.net/buy-phicalis/#agynido-t http://mewkid.net/buy-phicalis/#agynido-t http://mewkid.net/buy-phicalis/#agynido-t http://mewkid.net/buy-phicalis/#agynido-t http://mewkid.net/buy-phicalis/#agynido-t http://mewkid.net/buy-phicalis/#agynido-t onekeukuw

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.