Poniedziałek, 09 Grudnia 2019 - Wiesława Leokadii Joanny

PKM-ka ruszyła. [GALERIA]

Nieco ponad godzinę z centrum Gdańska do Kartuz. Od 1 września pasażerów wozi Pomorska Kolej Metropolitalna.

Pierwszy skład PKM wyruszył o godzinie 4.51 z Kaszub do Trójmiasta. Łącznie każdego dnia, między Kartuzami a Gdańskiem, kursować będzie 18 par pociągów. Pod koniec roku, pociągi będą też jeździły na trasie Kartuzy-Gdynia.

- Nowa i zmodernizowana infrastruktura kolejowa oraz nowoczesny tabor to nowa jakość dla mieszkańców Kaszub, którzy zyskają wygodniejsze warunki dojazdu do pracy i szkół. Transport kolejowy to alternatywa dla transportu indywidualnego,  problemem staje się przepustowość dróg, tym samym czas jazdy do szkoły i pracy się wydłuża. Dlatego w niedalekiej przyszłości nikt nie będzie sobie wyobrażał sprawnej komunikacji publicznej w naszym regionie bez Pomorskiej Kolei Metropolitalnej po której kursują pociągi – podkreślał podczas inauguracji PKM, marszałek Mieczysław Struk.

"To historyczna chwila" dodaje Ryszard Świlski. – Pasażerowie odkrywają coś, czego dotychczas nie było. Widać, że zapotrzebowanie na tego typu transport istnieje, o czym może świadczyć m.in. kolejka do kasy biletowej, jaką przed chwilą widziałem w Kartuzach. Widać, że była to dobra decyzja, a my byliśmy zdeterminowani, żeby ją zrealizować – mówi wicemarszałek Pomorza.

Pasażerów PKM wozi 10 nowych pojazdów szynowych, jednorazowo pociągiem może jechać 275 osób. - Będziemy patrzyli jaki jest obłożenie o konkretnych godzinach i będziemy właściwy tabor dostosowywali – zapewnia Ryszard Świlski. Wprowadzony rozkład będzie obowiązywał do 13 grudnia. - Ten czas ma nam pokazać, co i jak powinniśmy zmodyfikować. Czy np. nie ograniczyć zatrzymywania się na niektórych przystankach, tak żeby czas przejazdu był krótszy. Nie jesteśmy zamknięci na zmiany dodaje.

Zmienić na pewno musi się dworzec. Dziś pasażerowie bilety muszą kupować w kasie tymczasowej, obok dworca. - Docelowa kasa zostanie otwarta w jednym z „uli”, czyli pomieszczeń handlowych na terenie rynku, w ciągu 2-3 tygodni. Umowa jest już podpisana, a PKP tym zarządza. W połowie października nastąpi podpisanie porozumienia z Urzędem Marszałkowskim odnośnie rozpoczęcia możliwości budowy dworca integracyjnego. Wówczas od razu przystąpimy do zburzenia starego dworca i budowy nowego na jego miejscu wyjaśnia Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz.

Samorządowiec zapewnia, że powstanie też parking dla aut. - Docelowo, jak tylko podpisane zostanie porozumienie, będziemy budować. Na razie można parkować po obu stronach dworca – po prawej stronie bezpłatnie, natomiast parking z lewej jest udostępniony bezpłatnie – i tak już pozostanie. Jeśli chodzi o nowy parking to analizujemy, w jaki sposób zorganizować system opłat. W stawce chcemy uwzględnić fakt, że dana osoba dojeżdża do dworca samochodem, zostawia go na parkingu i jedzie dalej PKMką – dodaje burmistrz.

Bilet jednorazowy normalny, na przejazd PKM z Kartuz do Gdańska, kosztuje 8,70 zł, miesięczny 188 złotych. Przystanki są w: Rębiechowie, Pępowie Kartuskim, Żukowie Wschodnim, Żukowie, Borkowie, Dzierżążnie i Kartuzach.
2015-10-01 13:00 2477

Komentarze

~eqheqvir

http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Generic Amoxicillin 500 Mg Generic Amoxicillin 500 Mg ybl.qcbz.gazetakartuska.pl.kbh.al http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/

~

Z2F6ZXRha2FydHVza2EucGw# eazipune-a.anchor.com [URL=http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#eazipune-u]eazipune-u.anchor.com[/URL] http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#eazipune-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#eazipune-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#eazipune-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#eazipune-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#eazipune-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#eazipune-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#eazipune-t http://theprettyguineapig.com/generic-cialis/#eazipune-t eheexodao

~ugawewi

http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin Amoxicillin For Sale cha.pksf.gazetakartuska.pl.xzh.yx http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/

~iedahuwepm

http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin Amoxicillin 500mg ugq.sajo.gazetakartuska.pl.wrw.sn http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/

~eustachy

w końcu! tylko czy musi tak trąbić i budzić ludzi o świcie?

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.