Wtorek, 02 Marca 2021 - Heleny, Halszki, Pawla

Powiat kartuski pozytywnie zakręcony na punkcie świąt

Jak co roku, w całym powiecie, raz po raz odbywały się spotkania z Mikołajem, koncerty, imprezy sportowe, zbiórki charytatywne i aukcje ozdób świątecznych. Mieszkańcy pokazali prawdziwego ducha świąt.

Tegoroczną świąteczną atmosferę po raz pierwszy można było poczuć w Żukowie, 4 grudnia podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Na dziedzińcu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny można było skosztować specjałów kaszubskiej kuchni, nauczyć się wykonywać ozdoby świąteczne, zaopatrzyć w prezenty dla bliskich, a także pomóc innym. Na scenie w repertuarze kolędowym wystąpił między innymi Paweł Nowak i Małgorzata Szmuda - Sycz, Chór Gospel "Ascoltate" oraz soliści z Gminy Żukowo. Na dzieci czekał św. Mikołaj i wiele innych bezpłatnych atrakcji. Podczas Jarmarku prowadzona była również zbiórka środków czystości, które następnie parafialne koło Caritas przekazało potrzebującym.

W same Mikołajki, czyli 6 grudnia, mieszkańcy całego powiatu kartuskiego mogli „przebierać” w imprezach z tej okazji. Część z nich skupiała się nie tylko na zabawie, ale również na udzielaniu pomocy potrzebującym. Mogli tego dokonać na przykład podczas koncertu charytatywnego "Dzieci Dzieciom" w Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach. Motywem przewodnim XVI edycji tego wydarzenia była myśl - „Miłość czyni cuda”. W przerwach pomiędzy występami odbywała się licytacja fantów, którą z dużym zaangażowaniem prowadziły p. Hanna Grzenkowska i p. Katarzyna Sikorska. Gorąca atmosfera i szczytny cel jakim było zebranie pieniędzy na paczki dla dzieci potrzebujących, otwierały portfele licytujących.
Również dużym powodzeniem cieszyły się stoiska z fantami od rodziców uczniów i sponsorów. Wśród nich można było kupić prace wykonane przez dzieci i rodziców, a także nauczycieli: bombki, choinki, stroiki i inne świąteczne dekoracje. Koncertowa kawiarenka sprzyjała miłej i iście świątecznej atmosferze. Można było kupić ciasto, wypić kawę, herbatę i z refleksją pomyśleć o tych, dla których ten koncert został zorganizowany.

Oprócz udzielania pomocy poprzez prowadzenie aukcji, organizowane były również zbiórki żywności. Jedna z nich odbyła się 11 grudnia przed kościołem p.w. Św. Kazimierza w Kartuzach. Przeznaczona była dla Polaków mieszkających na dawnych Kresach II RP.

Nie należy zapominać też o charytatywnych działaniach Szlachetnej Paczki. Niedawno odbył się wielki finał, który zwieńczył ciężką pracę wolontariuszy. Dzięki nim do blisko 100 rodzin z powiatu kartuskiego trafiły świąteczne paczki. Jednak nie była to jedyna atrakcja weekendu. Bowiem do Kartuz zawitał lider zespołu Big Cyc, Krzysztof Skiba.
Jak nas poinformowano, udział w akcji wzięło 28 wolontariuszy. Z pomocą Darczyńców i przyjaciół Szlachetnej Paczki, sprawili, że na wielu twarzach pojawił się uśmiech i nadzieja w sercu.

Dużą popularnością cieszyły się świąteczne wydarzenia sportowe. Spotkanie z mikołajem w Kaszubskim Centrum Sportów Walki, „Rakietą z Mikołajem”, a przede wszystkim Mikołajkowy Bieg Zdrowia. Głównym punktem tej imprezy był bieg w czerwonych czapeczkach i przebraniach na 6,5 km. Ten dystans ulicami Kartuz pokonało ponad 500 zawodników. Zwycięzcą wśród mężczyzn okazał się być Krzysztof Żebrowski. Wśród kobiet była to Dominika Nowakowska.

Mikołajkowy Bieg Zdrowia to nie jedyne wydarzenie przedświąteczne, na którym pojawiło się tak wiele osób. Podobnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z Mikołajem w Chmielnie. Przyciągnęło bowiem ponad 200 dzieci. Na parkingu przy Informacji Turystycznej pojawiło się mnóstwo atrakcji. Między innymi animacje, wspólne śpiewanie kolęd, magiczne bańki mydlane i wyrzutnie cukierków. Dodatkowo każdy mógł przejechać się świątecznym pociągiem i wykonać darmowe zdjęcie w fotobudce. Przez cały czas trwania jarmarku zakupić można było świąteczne przysmaki oraz dekoracje przygotowane przez KGW Kożyczkowianki i regionalnych twórców - Krystynę Malek, Magde Skierka, Adriannę Roszkowską.
Jednocześnie w budynku Informacji Turystycznej trwał Maraton Pisania Listów. Dzięki niemu dochodzi do upowszechniania wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw człowieka jest wspólną sprawą całego społeczeństwa. Jest to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość osób w obronie praw człowieka. Celem Maratonu jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka.

Mimo, że okres przedświąteczny się kończy, to wciąż słyszy się o mikołajkowych imprezach. 14 grudnia w Centrum Kultury odbyły się Jasełka. Dzieci w czerwonych kubraczkach wraz z podopiecznymi ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kartuzach przygotowały przedstawienia. Pierwsi zaprezentowali się dorośli. Przypomnieli wszystkim historię narodzenia Pana Jezusa. Po tym wzruszającym występie przyszła kolej na dzieci. One również wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę. Przedstawienia w wykonaniu tych dwóch grup z całą pewnością przygotowały obecnych na Boże Narodzenie.

Od początku grudnia, aż do dzisiaj, mieszkańcy powiatu kartuskiego mieli okazje pokazać, że naprawdę są pozytywnie zakręceni na punkcie świąt. Mamy nadzieję, że magiczna atmosfera towarzysząca przedświątecznym imprezom, utrzyma się do końca roku.

 

 

2016-12-24 10:00 1129

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.