Wtorek, 24 Listopada 2020 - Flory, Emmy, Chryzogona

Powiat: Młodzież poznaje historię "żołnierzy wyklętych"

II Kartuskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych powoli dobiegają końca. Tym razem historii o niezłomnych wysłuchali mieszkańcy Sierakowic oraz Kartuz.

17 marca w Sierakowicach nastąpiło otwarcie wystawy zorganizowanej przez wójta gminy Sierakowice Tadeusza Kobieli. Nosi ona tytuł: „ks. Gurgacz Kapelan Polski Podziemnej” i jest zorganizowana przez oddział IPN w Krakowie. Na otwarcie wystawy zawitał wójt gminy Tadeusz Kobiela wraz z radnymi. Wstęp wprowadzający wygłosił Kazimierz Socha Borzestowski. Wystawa ta na pierwszym etapie była w Kartuzach. Wystawa będzie czynna do końca marca, a potem zostanie przeniesiona do Somonina.

18 marca w Bibliotece Miejskiej - Gminnej w Kartuzach odbyło się spotkanie z prof. Uniwersytetu Gdańskiego - Piotrem Niwińskim na temat działań partyzanckich w tzw drugiej okupacji i wprowadzenie do filmu „WIN - ostatnia nadzieja”. Na spotkanie przybyła licznie młodzież z kartuskich szkół. Prof. Niwiński, który jest organizatorem XIV Rajdu Piątej Brygady Wileńskiej zapraszał młodzież z Kartuz do wzięcia w nim udziału. Na zakończenie tego rajdu w Czerninie, gdzie 70 lat temu zginął dowódca szwadronu por. Badocha ps. Żelazny przybędzie prezydent Andrzej Duda jak i pani premier Beata Szydło.
2016-03-19 12:30 1021

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.