Środa, 24 Lutego 2021 - Macieja, Bogusza, Sergiusza

Prezydenckie weto. 'To policzek dla Kaszub'

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Przedstawiciele organizacji kaszubskich kwestionują tę decyzję prezydenta.

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego tłumaczy, jaki problem miała rozwiązać nowelizacja ustawy. - Zależy nam, żeby instytucje państwa w Polsce działały sprawnie. Co jakiś czas, należy podsumować ich działanie i zastanowić się, co można usprawnić. Ta nowelizacja była właśnie skutkiem takiego przeglądu. Ustawa wprowadzała kosmetyczne zmiany, czemu została zawetowana? To już pytanie do prezydenta - mówi Gazecie Kartuskiej, Łukasz Grzędzicki.

Kontrowersją miał być dodatkowy koszt ponoszony przez samorządy terytorialne – kwota rzędu 10 tysięcy złotych rocznie. - O wprowadzeniu języka pomocniczego miałaby decydować rada powiatu i to powiat pokrywałby ewentualny koszt przedsięwzięcia. W skali kraju, kryteria określone w ustawie spełniają tylko cztery powiaty. W mediach publicznych mamy rady programowe, o charakterze społecznym. Zasiadają w nich przedstawiciele partii politycznych. Ich zadaniem jest ocena programu. Jak mają ocenić audycję kaszubskojęzyczną, jeśli nie znają języka kaszubskiego? Ustawa miała taki absurd wyeliminować. Wątpliwości byłyby rozwiewane przez eksperta ds. języka mniejszości – wyjaśnia Łukasz Grzędzicki. 

Weto prezydent komentuje też Karol Rhode, sekretarz stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota. - Ustawa trafiła do śmietnika. Wszystkie prace wokół tej nowelizacji, cały czas poświęcony na projekt ustawy poszedł na marne. To miała być tylko kwestia prestiżowa, element nobilitacyjny, docenienie tych 2% obywateli Rzeczypospolitej, którzy pochodzą z różnych mniejszości. W końcu mieli dostać te same prawa, co większość Polaków – kultura i język kaszubski miałyby formalnie stać się równoprawne z polskim - tłumaczy Gazecie Kartuskiej.

Karol Rhode podkreśla, że data zawetowania nowelizacji ustawy jest znacząca. - Właściwie dzień po wyborach, prezydent Duda pokazuje, gdzie jest miejsce mniejszości w Polsce. Jest to znamienny policzek dla kaszubskich powiatów, w których PiS wygrała wybory. Prawo i Sprawiedliwość, czyli partia, z której wywodzi się urzędujący prezydent, w swojej kampanii wyborczej chciała ustanowić województwo środkowopomorskie. Biurokratyczne rozwiązania pochłonęłyby miliardy złotych. Pieniądze miały się znaleźć, żeby stworzyć takie województwo i dać mu szansę bytu przez najbliższe lata, kiedy byłoby kompletnie pozbawione finansowania ze środków unijnych. Brakuje natomiast śmiesznej kwoty 10 tysięcy rocznie, która dotyczyłaby 4 powiatów? To pokazuje skalę hipokryzji politycznej. Naobiecywać miliardy, a w rzeczywistości pozbawić rozwoju prawo, które dotyczy grupy marginalizowanej w Polsce od dziesiątek lat – podsumowuje Rhode.

*************************************

Prezydent zakwestionował brak oszacowania skutków finansowych dla budżetów powiatów i gmin związanych z wprowadzeniem i używaniem na ich obszarach języka pomocniczego.Do tej pory językiem pomocniczym można się było posługiwać jedynie przed organami gminy. Zmiana miała umożliwić organom gminy i powiatu używanie dwujęzycznych dokumentów oraz zwracanie się do organizacji mniejszości narodowych i etnicznych z pismami dwujęzycznym.

Autor: Kamil Błaszkiewicz
2015-10-28 13:00 8994

Komentarze

~osugucokov

http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/ - Amoxicillin 500 Mg Dosage Amoxicillin 500mg zxb.dnmv.gazetakartuska.pl.esv.cs http://mewkid.net/when-is-xuxlya3/

~Nope-To-PiS

Nie jestem Kaszubem, ale jestem za poszanowaniem WSZELKICH i KAŻDEJ mniejszości obywateli tego kraju. Dlaczego Duda tak postąpił? Nie ma racjonalnego wytłumaczenia. On nie dorósł do swojej funkcji, albo ona go przerosła. Nie WOLNO dopuścić do jego reelekcji. On ewidentnie szkodzi jedności ludzi zamieszkujących nasz kraj.

~SuLee

ten kto zagłosował na pis jest odpowiedzialny za to i to moja ocena yt SKANDAL! Agenci Mossadu w POLSKICH "służbach specjalnych"? G. Braun: Hańba Wam!

~onLbn

Prezydent RP zakwestionował brak oszacowania skutków finansowych dla budżetów powiatów i gmin związanych z wprowadzeniem i używaniem na ich obszarach języka pomocniczego. Wątpliwości budzi oszacowanie skutków finansowych przedstawionych w uzasadnieniu do projektu ustawy, w którym stwierdzono, że rozszerzenie na powiaty możliwości posługiwania się językami mniejszości narodowych i etnicznych oraz językiem regionalnym jako językami pomocniczymi może spowodować wydatek z tego tytułu 10.000 zł rocznie dla budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Szacunki te budzą poważne wątpliwości co do wyliczenia przedstawionej kwoty i nie obejmują innych nowych propozycji zawartych w ustawie nowelizującej.

~Kaszëbsczi Kmicic

No to Pan Prezydent Duda narobił sobie nowych wrogów, Kaszubów. Ja zawsze żywiłem szacunek do Pana Dudy. Teraz zmuszony jestem wycofać moje poparcie dla Niego.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.