Piątek, 21 Lutego 2020 - Eleonory, Fortunata, Roberta

Prokuratura umorzyła śledztwo w kontrowersyjnej sprawie śmierci Marcina Szcześniaka.

Oba wątki śledztwa w sprawie śmierci Marcina Szcześniaka oraz niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy policji zostały umorzone. Mężczyzna zaginął w połowie lipca zeszłego roku, po wyjściu z kartuskiej komendy. Jego ciało odnaleziono na początku października w pobliżu oczyszczalni ścieków w Kartuzach.

Jak pisaliśmy wcześniej, sprawa śmierci Marcina Szcześniaka utknęła w martwym punkcie. Wyniki sekcji zwłok miały rzucić trochę światła na sprawę. Śledczy ustalili, że mężczyzna zmarł przez powieszenie, jednak nie można precyzyjnie ustalić czasu zgonu.
- Prokuratura otrzymała wyniki sekcyjne. Wynika z nich, że Marcin Szcześniak zmarł śmiercią gwałtowną. Najprawdopodobniej w wyniku uścisku pętli na narządy szyi, czyli poprzez powieszenie. Biegły ustalił też, że samobójstwo było możliwe. Nie można w sposób jednoznaczny ustalić czasu zgonu. Proces zmian pośmiertnych był zbyt zaawansowany. Z opinii biegłego wynika, że zgon nastąpił kilka, lub kilkanaście tygodni przed ujawnieniem zwłok - mówiła wówczas Grażyna Wawryniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. - Na dzień dzisiejszy nie udzielamy szczegółowych informacji, jakie czynności są realizowane w tej sprawie. Mogę tylko powiedzieć, że dotyczą wątku śmierci, jak i wątku oceny prawidłowości działań funkcjonariuszy policji - dodała wtedy rzecznik gdańskiej prokuratury.

W lipcu zwróciliśmy się z prośbą o ujawnienie nowych wątków sprawy, do rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Tatiany Paszkiewicz. - W sprawie nic się nie zmieniło. Cały czas czekamy na opinię toksykologiczną, która nie wpłynęła. W zależności od tej opinii prokuratura będzie ewentualnie podejmować dalsze czynności – mówiła Tatiana Paszkiewicz.

Dowiadujemy się, że sprawa została umorzona. Na razie nie jest znana przyczyna zakończenia śledztwa. - Zapadła decyzja o umorzeniu postępowania, zarówno wątku dotyczącego niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy policji, jak i wątku dotyczącym śmierci. Na razie to wszystkie informacje. W pierwszej kolejności z decyzją zapozna się rodzina, pokrzywdzeni – mówi Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, Grażyna Wawryniuk.

Minął już rok od zaginięcia. Czy nie wystarczyło czasu na zbadanie sprawy i ustalenie, co stało się z Marcinem? Może śledztwo zostało celowo zamiecione pod dywan? Do sprawy wrócimy.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przypominamy, że Marcin Szcześniak z Bartoszyc ostatni raz widziany był 18 lipca. Dzień wcześniej został przesłuchany przez kartuskich policjantów. Na komendę trafił po tym, jak wbiegał na jezdnię i stwarzał zagrożenie. Policjanci ujęli mężczyznę i przyjechali z nim na komendę. Zatrzymany miał 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Następnego dnia mężczyzna został zwolniony, rzekomo wyszedł z komendy około godziny 11.00 i ślad po nim zaginął. W poszukiwania mężczyzny zaangażowanych było kilkudziesięciu policjantów z Kartuz i Gdańska.

Kontrowersje wokół sprawy zaczęły pojawiać się w momencie, kiedy rodzina zaginionego w mediach oskarżyła policjantów, że coś złego mogło stać się na komendzie. Ojciec Marcina mówił, że mężczyzna mógł zostać pobity i wywieziony. Policja stanowczo zaprzeczyła tym informacjom. I nadal prowadziła poszukiwania. Tymczasem drugiego października, niedaleko oczyszczalni ścieków w Kartuzach znaleziono ciało mężczyzny, przy którym były dokumenty poświadczające tożsamość zaginionego. Potwierdził to szef kartuskiej prokuratury. – Osoba, której ciało odnaleźliśmy, umarła w wyniku powieszenia – powiedział Marek Kopczyński. – Przy zwłokach ujawniono portfel z dokumentami, i z tych dokumentów wynika, że może to być zaginiony – dodał wówczas prokurator.

Prokuratura dysponowała wstępnymi wynikami sekcji zwłok, jak również wynikami DNA. Te potwierdziły, że osobą, której ciało odnaleziono w chaszczach nad jeziorem koło kartuskiej oczyszczalni, był poszukiwany od lipca, Marcin Szcześniak. Szef kartuskiej prokuratury zlecił jeszcze badania histopatologiczne i badanie tożsamości, które miały upewnić, że jest to ciało zaginionego Marcina Szcześniaka oraz ustalić przyczynę zgonu. Jednak termin otrzymania dokładnych wyników minął. W międzyczasie kartuska prokuratura wyłączyła się z prowadzenia śledztwa w sprawie śmierci 29-latka. Sprawę przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Notice: Failed saving metadata to metadataCache in /home/gkartuska/domains/gazetakartuska.pl/public_html/library/Zend/Db/Table/Abstract.php on line 839
2016-08-19 09:20 1113

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0