Wtorek, 25 Lutego 2020 - Wiktora, Cezarego

Przeczytaj i sprawdź co się dzisiaj stanie o godz. 17:28

Choć za oknem szaro i nie ma widocznej zimy to za nami już czas z kilkustopniowymi mrozami. Niejednokrotnie pojawił się też śnieg, a i kierowcy mieli wiele okazji do niezadowolenia z panującej aury. Wielokrotnie skrobali już szyby swoich samochodów i zaglądali pod maski, gdy nie udało się uruchomić pojazdu.

Wielu z nas być może się nad tym nie zastanawia bądź po prostu nie pamięta, ale właśnie dziś 21 grudnia przypada pierwszy dzień astronomicznej zimy. Natomiast już jutro nastąpi zima kalendarzowa, która zawsze wypada 22 grudnia.

Zima astronomiczna
Zima astronomiczna wyróżnia się tym, że zawsze rozpoczyna się tzw. przesileniem zimowym, a kończy się, gdy nadchodzi równonoc wiosenna (zrównanie dnia z nocą). Przesilenie zimowe nastąpi dziś dokładnie o godz. 17:28, kiedy Słońce przejdzie przez tzw. punkt Koziorożca. Na naszej półkuli, która jest północną, przypada to na okres 22 grudnia do 21 marca. Różnice na przełomie lat, mogą wynosić kilka dni. Niezwykłym jest też to, że pierwszy dzień astronomicznej zimy charakteryzuje się najkrótszym dniem w całym roku, który przypada właśnie dziś.

Zima meteorologiczna
Często również spotykamy się z twierdzeniem „meteorologiczna zima”, to kolejne określenie zimy, które wskazuje jednak okres, w którym po prostu jest chłodno, występują lokalne przymrozki czy lokalne oblodzenia i gołoledź. Meteorolodzy określili czas, w którym panuje meteorologiczna zima i przypada ona na okres od 1 grudnia do 28 lutego. Natomiast meteorologiczna wiosna przypada zawsze na dzień 1 marca.

Zima kalendarzowa
Wróćmy jednak do zimy kalendarzowej, która rozpoczyna się już jutro 22 grudnia. Trzeba przyjąć ją optymistycznie, ponieważ już od kolejnego dnia i dalej następnego, każdy nowy dzień będzie się wydłużał o kilka minut. W perspektywie czasu okaże się, że już na początku stycznia da się zauważyć i poczuć, że długość dnia jest większa. Więcej za oknem będzie światła, a im dalej, dni regularnie będą się wydłużać. Zanim jednak to nastąpi, należy uzbroić się w cierpliwość, pogodnie spędzić święta, a po nich przygotować się na super zabawę sylwestrową. Dla osób, które wolą domowe zacisze, przydać się mogą gry planszowe, dobre książki czy rozmowy i spotkania z rodziną, czy przyjaciółmi.

A teraz kilka danych
Dzisiaj 21 grudnia brzask nastąpił o godz. 6:59, a wschód Słońca o godz. 7:42. W zenicie Słońce pojawi się o godz. 11:34 i zajdzie o 15:24. Zmierzch nastąpi o godz. 16:09. Dzisiejszy dzień potrwa 7 godzin i 42 minuty. To ponad 9 godzin mniej niż trwa najdłuższy dzień w roku.

Dzień Orgazmu
Do ciekawostek należy zapewne to, że na dzisiejszy dzień 21 grudnia, przypada nietypowe święto Dzień Orgazmu, które nie bez przyczyny zbiega się z czasem, w którym następuje przesilenie zimowe (Słońce góruje w zenicie). Życzymy udanego świętowania i uśmiechu z powodu nadchodzących, wydłużających się dni.
2017-12-21 08:21 671

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0