Wtorek, 26 Stycznia 2021 - Tymoteusza, Michała, Tytusa

Przypominamy! Walentynki już dziś

Na początku lutego witryny sklepowe zmieniają się nie do poznania. Na wystawach króluje kolor czerwony, zewsząd atakują nas serduszka, a na kubkach i pluszowych misiach słowo "miłość" odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Walentynki to święto zakochanych, które już na stałe wpisało się do naszego kalendarza.

Romantyczna kolacja przy świecach, spacer brzegiem morza czy relaksujący weekend w SPA. Pomysłów na spędzenie Walentynek nie brakuje, a restauracje, hotele i kina przeżywają w ten dzień prawdziwe oblężenie. My na chwilę postanowiliśmy się zatrzymać, odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących święta zakochanych oraz pomóc Wam zaplanować ten dzień.

Korzenie Walentynek sięgają obrządków pogańskich, a za ich pomysłodawców można uznać mieszkańców starożytnego Rzymu. To właśnie 14 lutego wyprawiali oni huczne zabawy ku czci Fauna – bożka płodności, opiekuna trzód i zbiorów, który swoje święto obchodził dzień później. W wigilię Luperkaliów Rzymianie wyprawiali huczne biesiady, a zakrapianym swojskim winem ucztom towarzyszyły liczne obrzędy. Według jednego z nich przedstawicielki płci pięknej wrzucały do skrzynki swoje imiona, po czym młodzi mężczyźni urządzali oficjalne losowanie. W ten sposób ślepy los decydował, kto z kim spędzi kolejne kilka godzin, a w niektórych przypadkach, może i całe życie.

Po upadku Cesarstwa Rzymskiego obrządek przejęło "raczkujące" dopiero chrześcijaństwo - wigilii Luperkaliów nadano chrześcijańską interpretację i ustanowiono je świętem, z tą różnicą, że pogańskiego bożka Fauna zastąpił święty Walenty.

Postać świętego do dziś owiana jest tajemnicą, wokół której narosło mnóstwo legend i przesądów. Nic dziwnego, skoro w Kościele katolickim jest aż ośmiu Walentych, z czego 14 lutego obchodzi się święto aż trzech z nich, Pierwszym z nich był, żyjący w III wieku naszej ery, rzymski kapłan, który w tajemnicy udzielał zakochanym ślubów, co w tamtym okresie czasu było surowo zabronione. Cesarz Klaudiusz II Gocki zauważył bowiem, że żonaci mężczyźni chętniej zostają w domach, zamiast ochoczo uczestniczyć w wojnach i dzielnie walczyć za Rzym. Ignorujący ten rozkaz św. Walenty po pewnym czasie został pojmany, wtrącony do więzienia, a następnie... skrócony o głowę.
Według drugiej wersji patronem święta zakochanych jest, żyjący w tym samym czasie, posiadającym moc uzdrawiania chorych biskup Terni. Legenda głosi, że jeden z cesarskich dostojników zgłosił się do Walentego z prośbą o ocalenie życia śmiertelnie chorej córki. Gdy biskup uzdrowił dziewczynę, ojciec przeszedł z całą rodziną na chrześcijaństwo, co wywołało oburzenie władcy, a rozwścieczony Klaudiusz rozkazał zabić uzdrowiciela.

Obecnie zakochani nie zaprzątają sobie głowy genezą święta. Sen z powiek spędza im wizja kupienia odpowiedniego prezentu, sprawienia drugiej połówce niespodzianki czy zaplanowania wyjątkowego wieczoru. Powoli jednak odchodzi się od tradycyjnego bukietu kwiatów. Coraz większą popularnością cieszy się tzw. kolacja w ciemno, która dla wielu może wydać się nieco kosmiczna. Restauracja pogrążona jest w egipskich ciemnościach, goście z zawiązanymi oczami nie składają żadnych zamówień, a kelnerzy, aby dobrze wykonywać swoją pracę muszą chodzić w noktowizorach. Czekający na posiłek klienci słyszą jedynie odgłosy sztućców, napełniania szklanek wodą oraz stłumione głosy. Mieszanka niepewności i podekscytowania, towarzyszące takiej kolacji wynikają z faktu, że do końca nie wiadomo co dla swoich gości przygotowali szefowie kuchni. Uczestnicy kolacji, po otrzymaniu talerza, usilnie starają się rozpoznać zawarte na nim smaki, a w odgadnięciu poszczególnych składników dania pomóc może im zapach oraz konsystencja potrawy.

A teraz coś dla osób wolących bardziej „przyziemne” sposoby na spędzenie Walentynek. Pomysł wyświechtany, prosty ale chyba najpopularniejszy. Wspólne wyjście do kina to propozycja idealna nie tylko dla miłośników komedii romantycznych. W tym roku zarówno hollywodzcy jak i rodzimi twórcy zaproponowali widzom... filmy o singlach.
Zacznijmy od naszego podwórka, gdzie reżyser kultowych "Listów do M" - Mitja Okorn po raz kolejny zaufał talentowi Macieja Stuhra. W "Planecie Singli" aktor wcielił się w rolę, prowadzącego najpopularniejszy i najbardziej kontrowersyjny program telewizyjny w kraju, Tomka. Gwiazda szklanego ekranu poznaje uroczą, ale niezbyt pewną siebie nauczycielkę Anię (w tej roli Agnieszka Więdłocha), która zostaje główną bohaterką jego show. Jej zadaniem jest umawianie się na randki przez Internet. Co z tego wyniknie? W rolach drugoplanowych wystąpią m. in. Danuta Stenka, Paweł Domagała, Katarzyna Bujakiewicz czy Tomasz Karolak.
Na podobny patent postawiono za wielką wodą. Film reżysera "Love Rosie" Christiana Dittera opowiada historię grupki znajomych, z której każdy poszukuje swojej drugiej połówki w Nowym Jorku. Alice, Robin, Lucy, Meg, Tom oraz David, czyli główni bohaterowie "Jak to robią single" ruszają na poszukiwanie szczęścia w mieście, które nigdy nie śpi. Połączenie komedii, dramatu oraz romansu z pewnością przypadnie do gustu wszystkim zakochanym. W rolach głównych znana z "50 twarzy Greya" Dakota Johnson czy gwiazda "Udając gliniarzy" Damon Wayans Jr.

Mamy również kilka propozycji dla tych, którzy jeszcze nie znaleźli swojej drugiej połówki, a na samą myśl o święcie zakochanych chcą zapaść się pod ziemię. Naszym zdaniem, najlepszym wyjściem jest...wyjście z domu. Radzimy spotkać się ze znajomymi, najlepiej też singlami, i przeżyć ten dzień jak każdą, inną niedzielę. Romantyczny spacer można zastąpić kilkukilometrowym joggingiem, a romantyczną kolację – wizytą w ulubionym fast-foodzie. A dla tych, którzy wolą spędzić ten dzień w swoich czterech ścianach, mamy kliszę rodem z polskich seriali. Maraton filmów z Ryanem Goslingiem (opcjonalnie z Hugh Grantem) w towarzystwie litrowego pudełka lodów z pokruszoną czekoladą. Może i tuczy – ale jak pomaga! Dla tzw. singli z wyboru dzień św. Walentego może być idealną okazją do kolejnych miłosnych podbojów.
Źródło: foto: CC search
2016-02-14 09:30 1846

Komentarze

~ekijahopuz

http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Buy Amoxicillin Online Amoxicillin Online hdi.tgtz.gazetakartuska.pl.jij.kg http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

~xazewocanifqe

http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin Without Prescription Amoxicillin No Prescription hng.euak.gazetakartuska.pl.kaa.es http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

~neurutid

http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - 18 18 fbt.vdmi.gazetakartuska.pl.bwa.dd http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

~iqeuguti

http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin 500 Mg ifn.xlfl.gazetakartuska.pl.nlb.pz http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

~ibiteafa

http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin Online Buy Amoxicillin Online avi.dxpg.gazetakartuska.pl.rfu.cq http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.