Wtorek, 02 Czerwca 2020 - Marianny, Marcelina, Piotra

Reklamówki jednorazowe objęte opłatą recyklingową

Od 1 stycznia 2018 r. weszły w życie przepisy wprowadzające opłatę recyklingową w wysokości 0,20 zł + VAT za jedną sztukę lekkiej torby na zakupy z tworzywa sztucznego.  Fakt pobrania opłaty recyklingowej za przysłowiową "jednorazówkę" zawsze musi być uwidoczniony na paragonie. 


Za które z nich będziemy płacić?

Od toreb o grubości 15-49 mikrometrów opłata recyklingowa pobierana jest zawsze.

Cieńsze torebki o grubości 1-14 mikrometrów, służące do zapakowania, zabezpieczenia żywności ze względów higienicznych lub mające chronić żywność przed zniszczeniem, co do zasady, zwolnione są opłaty z recyklingowej.

Jednak, gdy do takiej torby pakowana jest żywność już zabezpieczona np. bochenek chleba w torebce foliowej, to za tę dodatkową torbę należy pobrać opłatę recyklingową, czyli 20 gr + 5 gr VAT. Od toreb o grubości folii 50 i więcej mikrometrów już nie pobiera się opłat.


To zmiany również dla przedsiębiorców

Od wszystkich klientów korzystających z "jednorazówek", przedsiębiorcy prowadzący jednostki handlu detalicznego lub hurtowego muszą pobrać opłatę recyklingową, doliczając ją do paragonu lub faktury. Opłatę tę, oprócz ceny sprzedaży, w wysokości 0,20 zł/szt. netto + VAT, pobierają od nabywcy - a potem wnoszą ją do budżetu państwa.

Po raz pierwszy przedsiębiorcy wpłacą zebrane od klientów pieniądze za torebki dopiero w 2019 r., ale z VAT będą musieli rozliczyć się z fiskusem na bieżąco, już w trakcie 2018 r.

Opłatę recyklingową będzie trzeba wpłacać do 15 marca roku następującego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana – na rachunek bieżący dochodów Ministerstwa Środowiska. W chwili obecnej taki rachunek jeszcze nie został utworzony. 

Na paragonie fiskalnym umieszczana jest kwota zapłaty z tytułu sprzedaży torby (podobnie w przypadku faktury), nie ma konieczności wyodrębniania samej kwoty opłaty recyklingowej. Ponieważ paragon i faktura, które potwierdzają sprzedaż toreb, zawierają informacje o liczbie sprzedanych toreb, kwota opłaty recyklingowej będzie możliwa do ustalenia w łatwy sposób – przez przemnożenie liczby toreb i stawki tej opłaty za 1 sztukę torby (0,20 zł).


Starajmy się pamiętać o tym, aby zawsze mieć przy sobie torbę wielokrotnego użytku. Zadbajmy o nasze środowisko!

Źródło: UG Sierakowice
2018-01-09 08:00 810

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.