Sobota, 19 Stycznia 2019 - Henryka, Mariusza, Marty

Rewitalizacja Kartuz - kompleksowa zmiana

Trwa realizacja II etapu Rewitalizacji Kartuz, w ramach którego centrum miasta zyska nową infrastrukturę drogową oraz wzbogaci się o nowe walory estetyczne. Na ukończeniu jest już ścieżka rowerowa w obrębie ul. Dworcowej wraz z nowymi chodnikami. Rewitalizacja miasta to szerokie pojęcie. Większość mieszkańców zapewne będzie zadowolona.

Gmina Kartuzy od kilku lat planowała inwestycje związane z rewitalizacją Kartuz. W szczególności włodarzom miasta zależało na mądrym, funkcjonalnym i estetycznym zagospodarowaniu samego centrum, które wszystkim kojarzy się z tzw. kartuskim rynkiem. Choć postępujące od kilku lat prace związane z realizacją postawionych przed urzędnikami zadań trwały tyle czasu, to finalnie w lutym 2017roku udało się poddać pod konsultacje społeczne tzw. projekt Gminnego Programu Rewitalizacji Kartuz (GPRK).

To bardzo ważny dokument, który jest istotną częścią strategii rozwoju gminy Kartuzy. Wskazuje rozwiązania konkretnych problemów, które występują na obszarze miasta i gminy. Do nich zaliczają się problemy społeczne, gospodarcze czy urbanistyczne. To kompleksowe rozwiązanie i zaplanowany proces przemian społecznych z korzyścią dla wszystkich mieszkańców nie tylko Kartuz, a całej gminy. W ramach programu GPRK uruchomiony został specjalny, zintegrowany projekt pn. Kompleksowa Rewitalizacja Centrum Kartuz. Wszystkie dotychczas zauważane prace prowadzone są w ramach właśnie tego projektu.

Prace zmieniające wygląd miasta Kartuzy, zaplanowane są w oparciu o wspomniane problemy, które zostały zdiagnozowane w ramach konsultacji społecznych.

- II etap Rewitalizacji Kartuz opierać się będzie głównie na zagospodarowaniu Rynku w Kartuzach. Na ukończeniu jest już ciąg pieszo-jezdny przy ul. Dworcowej gdzie nawierzchnią będzie granitowa kostka. Docelowo w odpowiednio zaplanowanym miejscu ma pojawić się wygodna ławka. Uporządkowany zostanie ład przestrzenny. Natomiast samo centrum miasta, czyli Rynek wzbogacony zostanie historyczną, zabytkową kostką granitową, która odkryta została spod jeszcze niedawno istniejącej nawierzchni asfaltowej okalającej płytę Rynku – tłumaczy Sylwia Biankowska zastępca burmistrza Kartuz.
wizualizacja deptaku
wizualizacja deptaku/ foto: UM Kartuzy

Kolejną częścią II etapu Rewitalizacji Kartuz będzie realizacja przebudowy tzw. deptaku, gdzie prace zaplanowano na I kwartał 2018 roku. Wtedy to znikną spotykane jeszcze fragmenty jezdni asfaltowej. Do przeszłości odejdą wysłużone chodniki, a nawierzchnia deptaku zostanie wykonana z płyt granitowych. Zniwelowane zostaną różnice poziomów pomiędzy deptakiem a obszarem Rynku. Posadzone zostaną również długo oczekiwane przez wszystkich drzewa.

Całość inwestycji to koszt około 3,5 miliona złotych, z czego ponad połowę Gmina pozyskała ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.


Jak dalej tłumaczy zastępca burmistrza gminy Sylwia Biankowska to nie koniec prac w ramach kompleksowej rewitalizacji miasta. Przed mieszkańcami wiele kolejnych inwestycji, modernizacji czy obszernych zmian wizerunkowych miasta. W ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie remontów części wspólnych w budynkach 23 wspólnot mieszkaniowych, gdzie ważną częścią są Kartuskie Inicjatywy Mieszkańców, w ramach których planuje się realizację przedsięwzięć angażujących kartuzian. Rewaloryzacji zostaną poddane także kartuskie parki im. dra A. Majkowskiego oraz im. dra H. Kotowskiego. Przy Szkole Podstawowej nr 1 zostanie oddane do użytku wielofunkcyjne boisko.

Do głównych realizacji przedsięwzięć należy także adaptacja Dworu Kaszubskiego na cele społeczne, gdzie mają zostać utworzone punkty aktywizacji społecznej, zawodowej oraz punkty wsparcia dla rodzin, osób samotnych czy niesamodzielnych. Dotychczasowa Miejska Biblioteka w Kartuzach zostanie przeniesiona do przebudowanego budynku dworca kolejowego, gdzie dodatkowo będą realizowane szkolenia i warsztaty w ramach Klubu Integracji Społecznej.

Wszystko to związane jest i niestety jeszcze w najbliższym czasie będzie ze sporymi utrudnieniami w ruchu drogowym czy nawet pieszym. Niestety przy takim ogromie zaplanowanych inwestycji i zmian są one nieuniknione i trzeba się z nimi liczyć. Na ten czas ruch kołowy pojazdów w centrum miasta został w pewnym stopniu utrudniony i zmieniony. Po zakończeniu II etapu Rewitalizacji Kartuz wróci do pierwotnego stanu.

 

 

Źródło: wizualizacje/ UM Kartuzy
2018-01-02 12:34 776

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.