Piątek, 26 Lutego 2021 - Miroslawa, Aleksandra

Rondo w Rębiechowie imieniem kaszubskiego pisarza Augustyna Chrabkowskiego

9 czerwca uroczyście odsłonięto tablicę z imieniem ronda w Rębiechowie. Patronem został pisarz kaszubski Augustyn Chrabkowski. Stało się to na mocy uchwały Rady Miejskiej Żukowa z września ubr. podjętej na wniosek Zarządu Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie.Uroczystość zgromadziła radnych gminy Żukowo na czele z przewodniczącym Witoldem Szmidtke i burmistrzem Wojciechem Kankowskim, poczty sztandarowe oddziałów ZKP w Baninie, Żukowie i Kolbudach, rodzinę pisarza oraz mieszkańców wsi na czele z radną Bogumiłą Ropel.
- Ten patron bardzo dobrze wpisuje się w ideę upamiętniania i doceniania lokalnych bohaterów, którzy pracowali dla tej ziemi, dla niej oddali swe talenty i życie. Chrabkowski tu mieszkał, pracował i tworzył. Wniósł trwały wkład do literatury kaszubskiej. Dlatego cieszę się bardzo, że w taki sposób możemy dbać o pamięć o nim - podkreślał burmistrz Żukowa tuż po przecięciu wstęgi odsłaniającej imię.

Poświęcenia ronda i nazwy dokonał ks. dr Daniel Knapiński - proboszcz parafii w Baninie.
Członkowie rodziny pisarza w znacznej części zamieszkują obecnie w Gdańsku Osowej. Są dumni, że będą mogli przejeżdżać po rondzie tak bliskim im teraz emocjonalnie. Podkreśla to także Zenon Socha, znany akordeonista, przez wiele lat lider kapli kaszubskiej z Łapalic, który jest bratankiem żony patrona.
- Pamiętam z młodzieńczych lat, że w naszej łapalickiej szkole zawsze wisiała tablica z nazwiskami kierowników szkoły. Na pierwszym miejscu widniał Augustyn Chrabkowski jako pierwszy kierownik po I wojnie światowej. Szkoda, że teraz tej tablicy już nie ma - mówił krewniak pisarz.

Po uroczystości przy rondzie jej uczestnicy przeszli do szkoły, gdzie wspominano pisarza, a także podziwiano piękne występy dzieci na III Powiatowym Konkursie Zespołów Wokalno-Tanecznych.
Źródło: Nadesłane/ fot. Marian Gorlikowski
2018-06-12 10:30 740

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.