Środa, 18 Września 2019 - Irmy, Stanislawa, Ireny

Rzeźby Czesława Podleśnego zapłonęły na Rynku

Swoje dzieła w ramach drugiej odsłony Kartuskiego Pleneru Artystycznego na Rynku zaprezentował w niedzielę Czesław Podleśny z Gdańska, artysta o międzynarodowej sławie. Jego niezwykle ciekawe rzeźby stanęły na placu w centrum naszego miasta w samo południe, zaś o 22:00 dwie z nich zapłonęły. 

Widowisko spotkało się ze sporym zainteresowaniem mieszkańców Kartuz. Były warsztaty dla dzieci w godzinach 14:00-17:30, także stoły do gry w szachy. Kolejny plener 7 lipca.

Przypominamy, że 3 czerwca na Rynku w ramach Pleneru zaprezentowali się kartuscy artyści Grzegorz Napierała oraz Zenon Sapała. Były gry i zabawy dla każdego, dzieci mogły wziąć udział w konkursach plastycznych (kliknij w link, aby zobaczyć). Kartuzianie w minioną niedzielę znowu mogli spędzić czas aktywnie nie Rynku, tym razem w nieco inny sposób niż poprzednio.

Czesław Podleśny urodził się w 1959 roku w Rybniku. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W latach 1980-82 studiował na Wydziale Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, od 1982 do 1985 r. kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, również na Wydziale Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni prof. S. Kulona.

Jest współzałożycielem (wraz z Jerzym Foberem i Andrzejem Szarkiem) grupy artystycznej „…Kim jesteś”. Trzykrotnie był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Był także nauczycielem w Liceum im. A. Kenara w Zakopanem oraz rezydentem amerykańskich uczelni, min. Maryland Institute College of Art w Boltimore, gdzie prowadził zajęcia ze studentami. Był również uczestnikiem wielu wystaw i sympozjów rzeźbiarskich.

W uprawianej przez siebie sztuce Czesław Podleśny posługuje się różnorodnymi materiałami. Jego prace znajdują się w wielu muzeach i zbiorach prywatnych. Jest pomysłodawcą i koordynatorem inicjatywy artystycznej WL4 Przestrzeń Sztuki w Gdańsku, istniejącej od 2015 r.
Źródło: Kartuzy.pl
2017-06-19 08:00 756

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.