Wtorek, 19 Lutego 2019 - Arnolda, Konrada, Marcelego

Samochód w pełnym słońcu to śmiertelna pułapka

Wczoraj na kartuskim Rynku postawiono samochód ,,pułapkę", aby uświadomić wszystkim, jak niebezpiecznie szybko wzrasta temperatura w samochodzie pozostawionym w pełnym słońcu, co może powodować zagrożenie życia dla dziecka lub zwierzęcia pozostawionego w aucie. 

Straż Miejska w Kartuzach wraz z Urzędem Miejskim zorganizowała akcję mającą na celu przedstawienie, w jak krótkim czasie temperatura w samochodzie niebezpiecznie wzrasta i jakie konsekwencje może spowodować pozostawienie w nim dziecka lub zwierzęcia. 

Przeprowadzono test, podczas którego w ciągu paru minut temperatura w samochodzie podniosła się do 50 stopni Celsjusza. Zaledwie 15 minut w takiej temperaturze może doprowadzić do zagrożenia życia, dlatego nie możemy przechodzić obojętnie obok takich sytuacji, ponieważ dla tego, kto uwięziony jest w takiej ,,pułapce" liczy się każda minuta.

                                                     

Jak informuje Krzysztof Pawłowski- komendant Straży Miejskiej w Kartuzach, zdarzały się już takie sytuacje, kiedy trzeba było interweniować i wybić szybę w samochodzie. 
-Często zdarzają się takie sytuacje, że rodzic zostawia dziecko w samochodzie tylko na chwile, wychodząc na szybkie zakupy. Niestety, tak naprawdę nie wiemy ile może minąć czasu zanim wrócimy, wizyta w sklepie może się przedłużyć z różnych przyczyn. Uchylenie okna przy takiej temperaturze nic nie pomoże, a w przeciągu zaledwie 15 minut może już dojść do przegrzania organizmu, a nawet do śmierci. 


Według wskazówek przekazanych przez komendanta, gdy widzimy niepokojącą nas tego typu sytuację należy przede wszystkim powiadomić służby ratunkowe, a jeśli występuje według naszej oceny konieczność wybicia szyby należy zrobić zdjęcie, aby udowodnić, iż nasze działanie było uzasadnione. Po wyciągnięciu dziecka lub zwierzęcia z samochodu należy je odpowiednio schłodzić. 

W sytuacji, kiedy wybicie przez nas szyby było działaniem koniecznym, wówczas zachodzi stan wyższej konieczności- w kodeksie karnym oznacza to wyłączenie z odpowiedzialności karnej. 

Samochód ,,pułapka" również dziś stać będzie na kartuskim Rynku od godziny 13.00 do 15.00.
2018-08-09 09:00 343

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.