Wtorek, 02 Marca 2021 - Heleny, Halszki, Pawla

Sierakowice. Dzień Jedności Kaszubów za nami

Ponad 100- osobowa reprezentacja uczniów szkół z terenu gminy Sierakowice uczciła tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów. Nieco wcześniej, bo 15 marca, młodzież w odpowiedzi na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Sierakowicach spotkała się w Szkole Podstawowej nr 2.

Obchody rozpoczęły się od odśpiewania hymnu kaszubskiego i występu Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Największą atrakcją wydarzenia była projekcja filmu animowanego „Przygody Remusa” na podstawie "Życia i przygód Remusa" A. Majkowskiego, prezentacja rzeźb autorstwa Ireny Brzeskiej, będących bohaterami animacji, a także spotkanie z samymi twórcami filmu- Piotrem Zatoniem i Eweliną Karczewską.

Po południu odbyło się spotkanie z Ireną Brzeską, uznaną na Kaszubach rzeźbiarką, która przystąpiła do realizacji nowego projektu artystycznego, w ramach którego stworzy rzeźbiarską opowieść o wsi czasu minionego.

Tworząc autentyczne obrazy z życia mieszkańców dwóch regionów Warmii i Kaszub rzeźbiarka spotyka się z osobami, które wychowywały się na wsi i zbiera ich historie. Na realizację projektu artystka otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O godzinie 18:00 odbył się drugi pokaz filmu oraz spotkanie z autorami animacji.
Źródło: UG Sierakowice
2019-03-20 13:30 2884

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.