Poniedziałek, 12 Kwietnia 2021 - Juliusza, Luboslawa, Zenona

Sierakowice: Święto Niepodległości i święto szkoły

W Sierakowicach gimnazjaliści połączyli święto narodowe ze świętem szkoły, wszak patron - Józef Piłsudski, zobowiązuje. Dyrektor Krzysztof Andryskowski włączył tego dnia pierwszoklasistów do społeczności szkolnej i oficjalnie pasował ich na uczniów.

Akt mianowania miał wyjątkowo doniosły charakter – użyto w tym celu repliki szabli oficerskiej z 1921 roku, dokładnie takiej samej, jaką posiadał marszałek Piłsudski. Głównym punktem święta był apel poległych, przeprowadzony przez phm. Witolda Sildatka i podległą mu 10 SHD „Tajfuny”. Wśród gości zebranych w hali sportowej, obecni byli przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej z Elbląga, od lat wspierający szkołę oraz radni i urzędnicy gminy Sierakowice. 

Uczniowie pisali test wiedzy z historii z okresu 1794 – 1935. Musieli też rozpoznać konkretne postacie oraz miejsca z tego okresu, czy też wykonać makietę wylosowanej wcześniej broni z czasów II RP. Na pamiątkę „świątecznego dnia” goście otrzymali pocztówki z licencjonowanej serii z banknotem o nominale 5 milionów złotych z marszałkiem Józefem Piłsudskim na awersie. Jak powiedział Witold Sildatk, dobrym obyczajem byłoby coroczne wysyłanie takich kartek swoim bliskim i znajomym.

Lucyna Puzdrowska
2015-11-12 12:00 1243

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.