Wtorek, 02 Marca 2021 - Heleny, Halszki, Pawla

Sierpień - czas imprez dożynkowych

Sierpień to tradycyjnie miesiąc, w którym na wsiach w całej Polsce - również na Kaszubach, obchodzi się dożynki. Sprawdziliśmy, co gminy w powiecie kartuskim przygotowały w ramach tegorocznych uroczystości. 

Przy okazji o kaszubskie tradycje związane z dożynkami spytaliśmy Barbarę Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach:

- Żniwa na Kaszubach rozpoczynano w dzień Maryjny, za który uważana jest środa lub sobota. Kończyły się świętem Banksem. Był to ostatni dzień pracy, ostatnia osoba, która wróciła z pola została oblana wodą. Dawniej według kaszubskiego zwyczaju właściciel powinien ściąć ostatnie kłosy zboża.

- Był to uroczy dzień, gdyż gospodynie domowe wypiekały ciasto zazwyczaj drożdżówkę i wszyscy, którzy pracowali na końcu biesiadowali. Pomimo zmęczenia byli w wyśmienitych humorach. Gdy wszyscy mieszkańcy skończyli żniwa i udało się zwieźć całe zboże do stodół, sołtys wraz z mieszkańcami wsi organizował dożynki sołeckie. Kobiety  wypiekały chleb oraz plotły wieńce. Przygotowywały także poczęstunek.  Z wykonanym wieńcem, chlebem oraz owocami udawano się do kościoła na mszę dziękczynną, po niej sołtys zapraszał na zabawę -
dodaje Barbara Kąkol. 

Wiele z tych tradycji zachowało się do dziś. Sprawdziliśmy, jakie mniej i bardziej tradycyjne atrakcje przygotowały gminy w ramach tegorocznych dożynek. 

Wygoda Łączyńska, niedziela 15 sierpnia
"Najsmaczniejszy Jarmark Dożynkowy" - pod takim hasłem odbędą się uroczystości dożynkowe na placu przy kościele w Wygodzie Łączyńskiej. Po mszy świętej, która odbędzie się o godzinie 11.00, organizatorzy zapraszają na występy zespołów, konkursy dla dzieci i dorosłych, konkurs kulinarny na "Najlepszy produkt dożynkowy" oraz zabawę przy muzyce zespołu "Delecto". Na mieszkańców Wygody Łączyńskiej będą również czekać stoiska z potrawami regionalnymi oraz prezentacje twórców ludowych. 

Stężyca, niedziela 21 sierpnia
Uroczystości dożynkowe rozpocznie msza święta w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, następnie przez Stężycę przejdzie korowód dożynkowy. W trakcie obchodów uhonorowani zostaną lokalni producenci rolni. Na scenie w stężyckim amfiteatrze pojawi się Gminna Orkiestra Dęta, Koło Gospodyń Wiejskich z Klukowej Huty, Stowarzyszenie "Kaszubianki" oraz zespól ColoRed. Gwiazdą wieczoru będzie Sumptuastic. Dodatkowo, organizatorzy przewidzieli liczne zabawy i atrakcje dla dzieci oraz prezentację stoisk twórców ludowych i rękodzieła.  

Chwaszczyno, niedziela 21 sierpnia
W Chwaszczynie dożynki zostały połączone z VII edycją Festiwalu Kaszubskiego. Uroczystości rozpocznie o godzinie 14.00 msza święta. Oficjalne obchody rozpoczną się o godzinie 15.15. Organizatorzy przygotowali dla uczestników szereg atrakcji m.in. występ kabaretu Kunda, koncert Weroniki Korthals i zabawę taneczną z zespołem Dynamic Event, która potrwa do 23.00. Poza tym na mieszkańców Chwaszczyna i gości będą czekać quiz kaszubski, pokaz starych pojazdów i sprzętu rolniczego, malowanie kaszubskich figurek i wiele innych. 

Kartuzy, niedziela 28 sierpnia

Dożynki w Kartuzach rozpoczną się o 12.30 mszą świętą w Kolegiacie. Następnie organizatorzy zapraszają na zabawę do Parku Solidarności. W programie m.in. rozstrzygnięcie konkursu "Piękna Wieś", koncerty Orkiestry Dętej z Łapalic, Damroki Kwidzińskiej, Magdy Niewińskiej oraz Zajefajnych, podsumowanie turnieju sołectw i liczne konkursy dla publiczności. Na najmłodszych kartuzian będę również czekały animacje oraz wesołe miasteczko. W Parku Solidarności staną stoiska gastronomiczne i handlowe. 

Somonino, niedziela 28 sierpnia
Podobnie jak w Kartuzach i Stężycy, dożynki rozpocznie msza święta (godzina 14.00). O 15.00 odbędzie się oficjalne powitanie mieszkańców i gości. W ramach atrakcji dożynkowych odbędą się koncerty - wystąpi Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kartuzach, Zespół Folklorystyczny "Mali Hopowianie" oraz zespoły "Jurek Band" i "Mat Music". Tradycyjnie wybrany zostanie również najładniejszy wieniec dożynkowy, a także konkursy i zabawy z publicznością. 

Sulęczyno, niedziela 28 sierpnia
Tegoroczne dożynki w gminie Sulęczyno odbędą się, nie jak w latach poprzednich na scenie plenerowej Gminnego Ośrodka Kultury, ale na placu przy Szkole Podstawowej w Borku Kamiennym. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 14.00. Szczegółowy program będzie znamy w przyszłym tygodniu. 

Sierakowice, niedziela 28 sierpnia
Dożynki w Sierakowicach rozpocznie msza święta w kościele parafialnym (godzina 13.00). Po niej odbędzie się przejazd bryczkami i wozami drabiniastymi do Amfiteatru "Szerokowidze". O 14.30 zabrzmi hejnał bazun, który oficjalnie rozpocznie zabawę dożynkową. W programie imprezy zaplanowano m.in. wręczenie nagród dla "Zasłużonego dla Gminy Sierakowice" oraz dla "Zasłużonego Obywatela Gminy Sierakowice", konkurs na najpiękniejszy wieniec i kołacz, występ kabaretu HALS "Świrowisko", koncert zespołów IZZY ROCKERS i TASTE i wiele innych atrakcji. 

Zachęcamy do śledzenia naszego portalu, na którym na bieżąco uzupełniać informacje dożynkach gminnych w powiecie kartuskim. 

Źródło: FOTO: https://pixabay.com/pl/pszenicy-pole-pszenicy-zbo%C5%BCe-276515/
2016-08-10 09:00 1230

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.