Wtorek, 23 Października 2018 - Marleny, Seweryna, Igi

Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego. Ogromna liczba nieważnych dowodów!


" W ubiegłym roku ponad czterem milionom osób skończył się okres ważności dowodu osobistego. W pierwszym kwartale tego roku upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób" powiedział m.in. minister Mariusz Błaszczak w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Praga-Północ.

Dowód osobisty to dokument stwierdzający tożsamość osoby. Wszyscy posługujemy się nim na co dzień. Jego nieważność nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa choćby w kontaktach z urzędem czy bankami. Jest też bezużyteczny w obrocie prawnym i nie można się nim posługiwać. W dalszej kolejności posiadając nieważny dowód osobisty, będziemy mieli problemy z uzyskaniem kredytu czy z zakupem ratalnym.

Jak podaje resort spraw wewnętrznych i administracji w 2017 roku, ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. Polaków. Prawie 870 tys. tych osób, którym w 2017 r. upłynął 10 letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego dowodu.

Warto również pamiętać o tym, że nieważny dowód osobisty nie może być podstawą do przekroczenia granicy w ramach Strefy Schengen.

Przestrzegamy naszych czytelników przed tego typu problemami i sugerujemy, aby sprawdzić ważność swojego dowodu osobistego.

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego można składać w dowolnym urzędzie gminy/miasta na terytorium Polski – niezależnie od miejsca zameldowania. Możliwe jest również złożenie wniosku przez internet. Dowód osobisty wydawany jest bezpłatnie.

źródło informacji:  mswia.gov.pl

Źródło: foto: By Author (Unknown) [Public domain], via Wikimedia Commons
2018-01-05 14:25 371

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.