Wtorek, 16 Października 2018 - Gawla, Ambrozego

Środki w ramach projektu roweru metropolitarnego przyznane

Zarząd Województwa Pomorskiego podjął uchwałę, dzięki której możliwe będzie wprowadzenie w życie projektu roweru metropolitarnego. Na te pieniądze czekało 14 pomorskich gmin. Całkowity koszt projektu to 20 256 775,29 zł, z czego aż 85 proc. zostanie pokryte ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Kwota ponad 17 mln zł zostanie uzupełniona przez 14 partnerskich gmin. Środki zostaną przeznaczone na niezbędną infrastrukturę, czyli stacje dokowania, rowery, system informatyczny, na który składa się m.in. moduł geo-lokalizacji, wypożyczeń, rezerwacji, moduł serwisowy i integrujący system rowerowy z informacją pasażerską.

Projekt Systemu Roweru Metropolitarnego wykonany zostanie w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– Rowery publiczne na Pomorzu to jeden z elementów szerszego programu, przy pomocy którego realizujemy politykę spójności. Chcemy maksymalnie efektywnie wydać pieniądze na wszystko, co związane jest z transportem zbiorowym, poprawą jego jakości i atrakcyjności – wyjaśnia Szymański. – To też działania dążące do ograniczenia emisji CO2, w które wpisuje się ekologiczna komunikacja. Chodzi o to, by przesiadać się na rowery i transport miejski w codziennych podróżach i rezygnować z przejazdów samochodami do pracy – dodaje.

System rowerów IV generacji

Do projektu roweru metropolitarnego na Pomorzu włączyło się 14 gmin (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Żukowo, Reda, Rumia, Pruszcz Gdański, Sierakowice, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo). Uruchomionych zostanie prawie 4 tys. rowerów (w tym 10 proc. rowerów elektrycznych) oraz ponad 7,5 tys. stacji rowerowych. Ich lokalizacje uzgadnianie były w ramach konsultacji społecznych.

Pomorski projekt jest inwestycją wyjątkową.

– Będzie to największy pod względem obszarowym projekt rowerów miejskich w Polsce. To szczególna na tle kraju współpraca kilkunastu gmin, które razem przystąpiły do jego realizacji. – mówi Krzysztof Perycz-Szczepański, koordynator projektu System Roweru Metropolitalnego. – Cały system ma być dopasowany do współczesnych realiów – dodaje.

Rowery metropolitarne na Pomorzu są najnowocześniejszym systemem IV generacji, drugim w Polsce i dostępnym tylko w kilku krajach Europy. Jest on oparty o rowery z aktywnym GPS-em i wbudowanym terminalem, który pozwala na łatwiejsze i szybsze wypożyczanie. Pomorskie rowery dadzą także możliwość pozostawienia ich przy dowolnym stojaku, wyszukania najbliższego wolnego pojazdu z poziomu aplikacji oraz umożliwią wcześniejszą rezerwację.
Źródło: UMWP
2017-10-16 12:00 400

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.