Sobota, 19 Września 2020 - Januarego, Konstancji, Teodora

Termomodernizacja kartuskiego szpitala zakończona- to ogromny sukces!

Termomodernizacja Szpitala Powiatowego w Kartuzach zakończona. To ogromny sukces, jak mówią radni i starosta kartuski, że udało się pogodzić tak trudne prace z prawidłowym funkcjonowaniem szpitala. Wczoraj na wizytację ukończonej inwestycji zaproszono radnych i dziennikarzy lokalnych mediów. Udało nam się także przejść po dachu kartuskiego szpitala.
Poza nową elewacją, jaką zyskał szpital, zmodernizowano również instalację centralnego ogrzewania, wymieniono źródła ciepła, zamontowano odnawialne źródła energii, agregat prądotwórczy. Zlikwidowano również balkony, które oszpecały zewnętrzny wygląd budynku.

Szpital podczas remontu cały czas był czynny. Ogromnym wyzwaniem dla wszystkich, zarówno dla pracowników firmy remontującej szpital jak i dla pracowników szpitala było przejść przez tę sytuację bez żadnych komplikacji.

-To wszystko było na tyle skomplikowane, że ten obiekt cały czas musiał pracować. Musieliśmy podzielić prace na takie etapy, aby szpital mógł dobrze funkcjonować- podkreślał Zbigniew Wiśniewski- kierownik budowy.

W rozmowie zarówno z prezesem szpitala jak i kierownikiem budowy usłyszeliśmy, z jak wieloma problemami zetknęli się podczas prowadzonych prac.

-Na początku myślałem, że z tego się nie da wybrnąć, problemów były setki. Gdybyśmy je generowali, eskalowali to podejrzewam, że nigdy by się to wszystko nie udało. Największym wyzwaniem były dla nas miesiące letnie- lipiec i sierpień. Mieliśmy wtedy zamknięty blok operacyjny i nie spowodowaliśmy jakiejkolwiek perturbacji związanej z naszym kontraktem. Otworzyliśmy nową salę, przyjmowaliśmy tyle samo porodów. Na koniec października szpital ma 101% wykonanego kontraktu- mówił Paweł Witkowski.

W tej chwili szpital może się już pochwalić systemem SCADA, który sprawuje nadzór nad budynkiem monitorując wszystkie jego elementy. W momencie, w którym coś przestaje funkcjonować prawidłowo system wykazuje błędy przesyłając na przykład wiadomość SMS do osoby, która jest za to odpowiedzialna.

-Kiedyś zdarzało się, że zabiegi przeprowadzane były w temperaturach przekraczające normy wytrzymałości dla chirurgów i całego zespołu. Zdarzało się, że wykonywaliśmy zabiegi w temperaturze 28 stopni. W tej chwili temperatura oraz wilgotność powietrza są idealne- mówił Jerzy Ropel, ordynator oddziału chirurgii.


Koszt inwestycji wyniósł 6 mln 319 tys. 910 zł – dofinansowanie uzyskane w kwocie 3 mln 770 tys. zł- 62,58%. Wydatki niekwalifikowane (dodatkowe) wyniosły 290 tys. 436 zł, powiat otrzymał środki na tę inwestycję w ramach ZIT-u w wysokości 240 tys. zł. Wykonawcą prac była firma Elwoz.
2018-11-15 09:00 732

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.