Wtorek, 02 Czerwca 2020 - Marianny, Marcelina, Piotra

To, że Ty widzisz samochód wcale nie oznacza, że jego kierowca widzi Ciebie

Utrzymujące się od kilku dni opady deszczu negatywnie wpływają na koncentracje kierowców, a co za tym idzie na bezpieczeństwo na drogach. Każdy uczestnik ruchu powinien pamiętać o zasadach obowiązujących go w trakcie poruszania się po jezdni. 

Długa jazda za kierownicą sprawia, że kierowca staje się senny, dodatkowo często na drodze jest gorsza widoczność i oślepiające światła nadjeżdżających z przeciwka pojazdów. W trakcie występowania jakichkolwiek negatywnych czynników kierowca zobowiązany jest do dostosowania prędkości, zachowania czujności na drodze oraz do ''ograniczonego zaufania''. Musi on pamiętać, że nie jest jedynym uczestnikiem ruchu drogowego. Auto poruszające się ze średnią prędkością 90 km/h uniemożliwia dość często nawet zareagować na niebezpieczeństwo i uniknąć potrącenia czy przejechania pieszego.

Pieszy także może zadbać o bezpieczeństwo. 
Jednym z najważniejszych obowiązków pieszego jest posiadanie widocznego z daleka elementu odblaskowego. Mówi o tym ustawa Art. 11 ust. 4a Prawo o ruchu drogowym: "Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku." Światła mijania przy przeciętnych reflektorach umożliwiają widoczność kierowcy na odległość zaledwie 40 m przed maską. Również wejście na jezdnię, przechodzenie przez ulicę w miejscach niedozwolonych czy przechodzenie na czerwonym świetle zwiększa ryzyko wypadków. 

Nie zapominajmy o kierowcach jednośladów. 
Każdego roku dochodzi do wypadków drogowych z udziałem rowerzystów. Wielu zdarzeniom można by było zapobiec, gdyby rower był sprawny technicznie i właściwie wyposażony. Podróżowanie rowerem po zapadnięciu zmroku lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych zwiększa ryzyko wypadków. Tym bardziej miłośnicy jednośladów powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Na drodze należy zachować szczególną ostrożność zwłaszcza w tych miejscach, gdzie nie możemy skorzystać ze ścieżek rowerowych.


Dodatkowym zabezpieczeniem oprócz bezpiecznej i rozsądnej jazdy jest odpowiednie ubranie i oznakowany rower. Pomimo, iż przepisy nie wymagają używania kasków ochronnych, każdy a zwłaszcza najmłodsi powinni w takim kasku podróżować. Elementy odblaskowe przymocowane na ubraniach zwiększą naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo.
Źródło: KPP Kartuzy
2017-09-07 14:00 852

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.