Niedziela, 21 Lipca 2019 - Daniela, Diany, Wawrzynca

Uroczystości św. Brunona - patrona Kartuz [GALERIA]

Uroczystości upamiętniające św. Brunona, patrona Kartuz, odbyły się we wtorek, 6 października. Korowód przeszedł sprzed budynku Urzędu Miejskiego do figury św. Brunona. 

Po złożeniu pod pomnikiem symbolicznych kwiatów, nastąpił przemarsz do kolegiaty na część religijną uroczystości odpustowych. Mszy św. przewodniczył pelpliński biskup senior Piotr Krupa. Podczas uroczystej sesji miasta, wręczono upominki osobom zasłużonym dla miasta.
***************************************

Św. Brunon urodził się ok. 1030 w Kolonii w Niemczech.  Przez dwadzieścia lat (1057-75) był scholastykiem, czyli przełożonym szkoły, w której kształcili się m.in.: św. Hugo, czy późniejszy papież Urban II. W 1090 r. jego były uczeń, papież Urban II, wezwał Brunona z Kolonii do Rzymu i mianował swym doradcą. Zmarł 6 października 1101 r. Jego szczątki pochowano w kościele opactwa. W roku 1513 znaleziono je jeszcze nienaruszone. Obecnie kości Brunona znajdują się w trumience wraz z relikwiami jego następcy.  Zespół gotyckich obrazów ze scenami z żywotu św. Brunona znajdował się w krużgankach kartuzji kolońskiej (obecnie w zbiorach paryskich). Św. Brunon przedstawiany jest w malarstwie z czaszką w dłoniach, również kontemplujący z książką i krzyżem lub z wstęgą z wypisaną sentencją „O Bonitas”. Zazwyczaj w białym habicie kartuzów.

Foto: Gazeta Kartuska
2015-10-06 13:30 978

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.