Sobota, 06 Czerwca 2020 - Norberta, Laurentego, Bogumila

Uważaj co zabierasz z lasu. Kontrole policji i straży leśnej pn.: ''Stroisz''

Policja wspólnie ze Strażą Leśną rozpoczęła akcję „Stroisz”. Walczą ze złodziejami gałązek na stroiki. Potrwa ona do końca października. Wspólne patrole policji i straży leśnej będą kontrolować miejsca,gdzie rosną jodły oraz sprawdzać źródło i legalność pochodzenia stroiszu.

Stroisz, czyli gałązki drzew i krzewów iglastych są podstawowym materiałem do produkcji wieńców i różnego rodzaju ozdób nagrobnych. Zwiększony popyt na ten materiał roślinny stanowi poważne zagrożenie dla lasów. Obserwujemy systematyczny wzrost kradzieży i dewastacji w niektórych nadleśnictwach związany bezpośrednio z nielegalnym pozyskiwaniem stroiszu.

Tak jak w latach ubiegłych, policjanci wspólnie ze strażnikami leśnymi rozpoczęli akcję „Stroisz”. Potrwa ona do końca października. Wspólne patrole policji i straży leśnej będą kontrolować miejsca, gdzie rosną jodły oraz sprawdzać źródło i legalność pochodzenia stroiszu. Pojazdy poruszające się po drogach leśnych oraz przebiegających w pobliżu lasów także będą poddawane kontrolom.

Skala kradzieży i wielkość zniszczeń w lasach w znacznym stopniu zależy od liczby amatorów kradzionego stroiszu. Dlatego warto o tym pomyśleć przed zakupem. Straty przyrodnicze są w tym wypadku olbrzymie. Wiązka stroiszu to jedna zniszczona ok. 20-letnia jodła. Zdarza się, że łupem złodziei padają również mchy i widłaki. Skala kradzieży i wielkość zniszczeń w lasach w znacznym stopniu zależy od liczby amatorów kradzionego stroiszu. Dlatego warto o tym pomyśleć przed zakupem. Za kradzież stroiszu grozi mandat w kwocie do 500 zł.
Źródło: KPP Kartuzy
2017-10-27 11:20 893

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.