Wtorek, 02 Marca 2021 - Heleny, Halszki, Pawla

VI Festiwal Filmów Kaszubskich za nami

Pokaz filmu "Królowa Kaszub w Kanadzie" zakończył trwający od 6 lipca VI Festiwal Kaszubskich Filmów. 

Pod wieloma względami był to festiwal rekordowy. Przede wszystkim frekwencja na każdym z seansów oscylowała wokół stu widzów. Pokazy odbywały się tradycyjnie w restauracji "Mùlk" w Miszewku, na nowej sali remizy w Żukowie oraz na sali w Baninie. Wśród gości pojawili m.in. prof. Duszan Pazdzierski, dr Wiesław Kwapisz, Marian Hirsz, red. Mariusz Szmidka, scenarzysta Mirosław Piepka, rodzina Czapiewskcih i prof. Andrzej Groth, który mówił o pracy doktorskiej o sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. - Jest to pierwsza praca naukowa o tym ważnym sanktuarium kaszubskim. Wykorzystano w niej imponującą ilość źródeł. Przeprowadzono kwerendę w szesnastu archiwum. Nadto przeprowadzono rozmowy z ponad stu pięćdziesięcioma osobami, spośród których część już nie żyje. Praca napisana jest przystępnym językiem dla każdego - mówił prof. Andrzej Groth, który był jednym z recenzentów pracy wydanej już w formie książkowej pod tytułem "Swiónowskô nasza Matinkò".
 
Taki sam tytuł nadano filmowi pokazanemu po raz pierwszy na koniec festiwalu. Półgodzinny film dokumentalny przedstawił dwa zasadnicze aspekty kultu Sianowskiej Pani. Pierwszy to wątek historyczny zawierający oryginalne zdjęcia filmowe z koronacji sprzed pół wieku. Zdjęcia te odnaleziono podczas prac nad doktoratem. Drugi aspekt to kult Królowej Kaszub za oceanem w Kanadzie. Ukazano go na podstawie materiału zrealizowanego podczas pobytu tam grupy Kaszubów w maju br., kiedy to uroczyście wniesiono replikę sianowskiej figury do centralnego kościoła Kanadyjskich Kaszubów.

- Bardzo dobry i ciekawy film - westchnął prof. Groth po projekcji. Podobne wrażenie przekazała Wanda Lew-Kiedrowska, która aż ze Stężycy przybyła, by go obejrzeć. Była ona jedną z osiemnastu osób podczas wyjazdu do Kanady. Przybyli także inni uczestnicy wyprawy, między innymi żukowskie gimnazjalistki Patrycja Kwidzińska i Agnieszka Kąkol. Obecna była także dyrektor gimnazjum, Mirosława Żołna. - Trzeba koniecznie zorganizować pokaz tego filmu w gimnazjum - stwierdziła dyrektorka.

Na pewno będzie to możliwe już wkrótce po rozpoczęciu roku szkolnego. Jeszcze wcześniej prezentacja filmu będzie w kartuskim Domu Rzemiosła, 20 sierpnia o godz. 14:00. Oprócz tego zostanie też pokazany film "Kaszubi w Kanadzie". Oba są zrealizowane przez Eugeniusza Pryczkowskiego, autora doktoratu o sianowskim sanktuarium.

- VI Festiwal Filmów Kaszubskich uważam za zamknięty - powiedział na zakończenie przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie, Witold Szmidtke. 
Źródło: Jan Dosz, zukowo.pl
2016-08-10 08:00 1049

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.