Sobota, 19 Września 2020 - Januarego, Konstancji, Teodora

W ciągu 12 dni przejechali 1200 km

Niemal 40 rowerzystów przygotowywało się od czerwca, by wziąć udział w Rajdzie Kaszubskim i pokonać 1200 km. Trasa rozpoczęła się w Wendelstein, a każdy z rowerzystów przemierzał codziennie ok 100 km, by spotkać się na mecie w Żukowie.Trasa była wyznaczona z miejscowości w Niemczech. Rajd rozpoczął się 26 sierpnia w ramach trójstronnej współpracy między gminami Wendelstein z Niemiec, Saint-Junien z Francji oraz Żukowem. Wśród uczestników było 8 kobiet, a najstarszy z mężczyzn miał 75 lat. Każdy z nich miał na sobie koszulkę z logo partnerskim, herbem Żukowa oraz motywami haftu kaszubskiego. Na ostatnim odcinku, czyli od Lęborka do sportowców dołączył zastępca burmistrza Tomasz Szymkowiak oraz pracownicy urzędu, by w asyście Ochotniczej Straży Pożarnej wjechać na dziedziniec przy klasztorze Norbertanek, gdzie zostali przywitani biało-czerwonymi flagami i muzyką w wykonaniu orkiestry Wendengugge z Wendelstein.

Partnerstwo między tymi trzema gminami trwa już od 2001 roku i obfituje w wiele wydarzeń,
w 2016 czyli na 15 leciu odbył się t.z ,,Jumelage Radferntour" (szlak rowerowy) z Wendelstein do Saint-Junien. Ze względu na popularność tamtejszej inicjatywy zaplanowano wtedy tegoroczny rajd.

Początki partnerstwa sięgają roku 1999 w ramach współpracy Województwa Pomorskiego z okręgiem Środkowa Frankonia w Niemczech. W sierpniu tego roku doszło do spotkania władz gminy Żukowo z burmistrzem Markt Wendelstein, w czego konsekwencji podpisano memorandum o partnerstwie. W 2001 roku do porozumienia Żukowo - Markt Wendelstein dołączyła gmina Saint-Junien z Francji, tworząc tym samym pierwsze w Europie Trójporozumienie o partnerstwie. Gminy te dążą do wspierania i wzajemnych kontaktów nie tylko w zakresie wymiany młodzieży, sportu, edukacji, kultury i turystyki, ale również gospodarki, technologii, straży pożarnej, służby zdrowia i opieki.
Źródło: UG Żukowo
2018-09-13 09:30 1177

Komentarze

~Ojczyzna Polszczyzna

skoro jechali w "przeciągu" to niechaj jak najszybciej i jak najwięcej nałykają się Rutinoscorbinu i witaminy C. Można jeszcze zaradzić przeziębieniu..... (Ojczyzna Polszczyzna).

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.