Piątek, 16 Kwietnia 2021 - Kseni, Cecylii, Bernardety

Wernisaż Ryszarda Mielewczyka w Kaszubskim Muzeum im. Franciszka Tredera w Kartuzach

7 grudnia w Muzeum Kaszubskim odbyła się wystawa fotografii pana Ryszarda Mielewczyka „Zima w Obiektywie”. Miejsca które są uwiecznione na zdjęciach to najczęściej okolice Kartuz, Ostrzyc i Brodnicy, które zostały zrobione na przełomie 5 lat. Na uroczystości pojawiło się mnóstwo gości, m. in Marta Goluch, która uświetniła wydarzenie swoim występem muzycznym, wprowadzając zgromadzonych w świąteczny nastrój. Pani Marta przygotowała również własny repertuar.Fotografie pana Ryszarda to często relacje, fotoreportaże dotyczące ludzi, miejsc oraz wydarzeń na Kaszubach. Jak sam mówi, fotografią zajmuje się od 50 lat a pasję z nią związaną łączy z ciągłym pogłębianiem wiedzy, przechodząc rożnego rodzaju kursy i szkolenia. Jako fotograf współpracował m. in z „Gazetą Kartuską”, „Tygodnikiem Kartuzy”, „Głosem Kaszub” oraz „Dziennikiem Bałtyckim”.

Jest laureatem wielu konkursów a jego pracę zostały nagrodzone w konkursie zorganizowanym przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Filmu Etnologicznego i Socjologicznego, w kategorii „Człowiek i Środowisko”. Zajął I miejsce za pracę „Rybacy z Lipusza” i „Kaszuby- Turystyka, Rybactwo, Przyroda”, II miejsce za fotoreportaż „Na wyrębie” oraz konkursie pt. „Gmina Chmielno w obiektywie”. W konkursie „Najpiękniejsze krajobrazy pomorskie” zdobył III miejsce.

Na koncie pana Mielewczyka możemy doszukać się autorskich wystaw tj. „Kartuzy dawniej i dziś”, „Procesje”, „Mój kaszubski mały świat”. W 2015 roku odbyła się wystawa „Miasto i gmina Kartuzy w obiektywie”, która była zaprezentowana w niemieckim Duderstadt. Ostatnia wystawa odbyła się w październiku br. w Galerii Reflektarz pt. „Kartuzy w obiektywie Ryszarda Mielewczyka. Wydarzenia i ludzie.”

Pan Ryszard od 2013 roku jest również przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego. W 1993 przez ówczesnego burmistrza Mariana Wilkowskiego, a później w roku 2017 przez Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego został uhonorowany nagroda za wieloletnie utrwalenie krajobrazu kaszubskiego i zatrzymanie w kadrze życia miasta Kartuzy.
2018-12-17 10:00 3095

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.