Piątek, 26 Lutego 2021 - Miroslawa, Aleksandra

Wspólny manifest Kaszubów i Basków

Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota od roku współpracuje z baskijską szkołą z miejscowości Elizondo. Przedstawiciele obu mniejszości podpisali manifest „Txikiak Handi" - "Môlé je wiôldżé".

- Manifest ma symboliczne znaczenie. Chodzi o dbanie o swoje własne języki – kaszubski i baskijski. Powinniśmy czynić wszystko, żeby były powszechne w życiu codziennym. Po ostatniej nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym, mamy praktyczną możliwość używania języka kaszubskiego w urzędach. Dzieci i młodzież ucząca się kaszubskiego powinna wiedzieć, że nie uczy się martwego języka. Kaszubski jest obecny w życiu codziennym – informuje Artur Jabłoński (Kaszëbskô Jednota).

Projekt zakłada potrzebę uczynienia języków mniejszości pełnoprawnymi językami w Europie i na świecie. Ma również charakter edukacyjny. Obie strony uczą się wzajemnej kultury. - Poznawaliśmy działanie szkół baskijskich. Jak wygląda u nich edukacja, sytuacja prawna mniejszości w mediach. Mają większą świadomość swoich praw, pracują nad tym od 1975 roku. Ich system edukacji jest oparty przede wszystkim na szkołach baskijskojęzycznych. Jako mniejszość mają też silniejszą pozycję polityczną w Hiszpanii, niż Kaszubi w Polsce – wyjaśnia Karol Rhode, sekretarz stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota.

Współpraca z baskijską szkołą trwa od roku. - Pomysł wyszedł od strony Basków. Co roku wybierają jedną ze swoich szkół, do zorganizowania zjazdu Basków w prowincji Nawarra. W ramach przygotowań Baskowie wybierają inną mniejszość w Europie, z której kulturą chcą się zaznajomić. Trafiło na Kaszubów. Tak to się zaczęło w październiku zeszłego roku. Akcja miała charakter edukacyjny. Ze względu na odległość między Kaszubami, a Krajem Basków, nasz kontakt przybrał formę głównie elektroniczną. Nagrywaliśmy krótkie, kilkuminutowe filmy z udziałem dzieci. Młodzi Kaszubi prezentowali na nich między innymi zwyczaje bożonarodzeniowe. Baskowie też wysyłali nam filmiki pokazujące ich kulturę. Materiały były później tematem lekcji w szkołach – opowiada Artur Jabłoński.

Program edukacyjny nie dotyczył tylko dzieci. W 2016 roku zarówno Wrocław i San Sebastián w Kraju Basków będą równolegle Europejskimi Stolicami Kultury. Kaszëbskô Jednota chce z tej okazji zrealizować kolejny wspólny projekt. - Baskowie kochają się w komiksach. Ta forma niesamowicie się u nich rozwija. Planujemy nawiązanie współpracy i tłumaczenie ich komiksów na język kaszubski. My też mamy komiksy, które są skierowane do dzieci, młodzieży, a niektóre do dorosłych. Chcemy przetłumaczyć je na język baskijski i upowszechnić dzieła obu naszych mniejszości – dodaje Jabłoński.

Autor: Kamil Błaszkiewicz
2015-10-28 09:00 1738

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.