Środa, 19 Czerwca 2019 - Gerwazego, Protazego

Wymiana Polsko- Niemiecka w Chmielnie

Uczniowie nawiązali ze sobą kontakt wcześniej poprzez listy i Internet, natomiast do pierwszego spotkania „na żywo” doszło 12 września tego roku, kiedy to uczniowie z Niemiec przylecieli na 7 dni do uczniów z rodzin polskich.


Uczniowie z Niemiec mieszkali w domach swoich polskich kolegów i koleżanek. Pierwszego dnia nasi goście wraz z polskimi uczniami wzięli udział w spotkaniu z Wójtem Gminy Chmielno panem Jerzym Grzegorzewskim, obejrzeli film promujący Kaszuby w Kinie za Rogiem, a na końcu otrzymali pamiątkowe magnesy z wizerunkiem miejscowości.

Podczas tygodniowego pobytu goście mieli okazję zobaczyć najciekawsze zabytki i miejsca naszego regionu oraz zapoznać się z kulturą nie tylko polską, ale też w szczególności kaszubską.

Codzienny kontakt uczniów miał na celu nie tylko rozrywkę ale i edukację.

W trakcie pobytu uczniowie zwiedzili Sopot, Stare Miasto w Gdańsku, gdzie przepłynęli się statkiem stylizowanym na galeony w kierunku Westerplatte oraz zwiedzili Bazylikę Mariacką.

Podczas kolejnych dni zwiedzili Kaszubski park Miniatur i Gigantów w Stryszej Budzie, Zamek w Malborku, jak i korzystali z atrakcji, jakie przygotowano dla nich w Centrum Rekreacji „U Stolema” w Ostrzycach. Podczas ostatniego dnia pobytu w Chmielnie zwiedzili Centrum Promocji i Edukacji Regionu w Szymbarku.

Nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu, przy ognisku i na boisku. Grupa Polsko – Niemiecka miała okazję poznać jak funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chmielnie, gdzie przygotowano dla nich zajęcia plastyczne i kulinarne.

Niedziela była dniem spędzonym w rodzinach, gdzie uczniowie niemieccy mieli okazję poznać tradycje i zwyczaje dnia codziennego. Ostatniego dnia wieczorem odbył się wieczorek pożegnalny.


Polska młodzież niecierpliwie czeka na maj 2019, kiedy to wybierze się na rewizytę do Niemiec i do nowo poznanych przyjaciół. Nad całością wymiany czuwały ze strony polskiej: Joanna Ławicka i Bożen Żak, a ze strony niemieckiej Marta Wagner i Vanessa Wolf. Wymiana ta odbyła się przy wsparciu finansowemu organizacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.
2018-10-01 11:00 416

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.