Wtorek, 25 Lutego 2020 - Wiktora, Cezarego

Zerwane dachy, przewrócone drzewa – efekt niedzielnej wichury [ZDJĘCIA]

Niedzielna wichura dała się porządnie we znaki mieszkańcom powiatu kartuskiego. Strażacy interweniowali 39 razy, z czego pięć razy wyjeżdżali do uszkodzonych dachów. Pozostałe interwencje dotyczyły powalonych drzew i zwisających nad drogami i budynkami mieszkalnymi konarów. 

W wielu wsiach na terenie powiatu uszkodzone kable spowodowały przerwy w dostawie prądu. Z uszkodzonymi dachami strażacy walczyli na dwóch budynkach mieszkalnych i jednym gospodarczym w Kartuzach oraz w Leźnie i Niestępowie. Na szczęście w Kartuskiem nikt nie ucierpiał. Na krajowej „20” ruch blokowało jedno powalone drzewo, na drogach wojewódzkich – 7, na powiatowych 6 i na gminnych 14.
Powalone drzewa były też m.in. w Ręboszewie, Gowidlinie, Przewozie, Kameli, czy w Pomieczynie. Zwisające konary nad drogami i budynkami mieszkalnymi, zwisające kable, które zagrażały bezpieczeństwu kierujących pojazdami i mieszkańców budynków, strażacy usuwali w wielu miejscach naszego powiatu, m.in. w Szymbarku.
Efekt wichury połączonej z opadami deszczu, to też zalane drogi. Najwięcej pracy strażacy mieli z usuwaniem wody w Lniskach. Z 39 interwencji najczęściej wyjeżdżali w gminach Kartuzy i Żukowo – po 10. W pozostałych gminach interweniowali: w gminie Chmielno – 2 razy, Przodkowo – 4, Sierakowice – 3, Somonino – 3, Stężyca – 5, Sulęczyno – 2.
W akcjach ratowniczych brało udział 18 strażaków zawodowych i 35 zastępów ochotniczych straży pożarnych, razem 228 strażaków. Jak mówi komendant powiatowy PSP w Kartuzach, Edmund Kwidziński, najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w pobliżu parku im. Danuty Siedzikówny, przy ul. Ceynowy w Kartuzach. - Powalone drzewo uszkodziło dwa samochody i dwa pomieszczenia garażowe – mówi komendant. Bilans tegorocznych strażackich interwencji przekroczył już ponad 2 tysiące zdarzeń. - To ponad sto więcej, niż w tym samym czasie ubiegłego roku – mówi Edmund Kwidziński.
Przerwy w dostawie prądu są stopniowo przez pracowników Energii eliminowane.

Lucyna Puzdrowska

Foto: KP PSP Kartuzy, OSP Miechucino
2015-11-09 10:00 1302

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0