Piątek, 26 Lutego 2021 - Miroslawa, Aleksandra

Zespół "KASZUBKI" z wizytą w Warszawie

W dniu 13 maja Zespół Wokalny KGW Chwaszczyno „KASZUBKI" był z wizytą w Warszawie. Celem wyjazdu był występ w Pałacu Prezydenckim podczas spotkania pod hasłem „Tradycja jest Kobietą" zorganizowanego z okazji jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich.

Wizyta „KASZUBEK” w Pałacu Prezydenckim oraz udział w oprawie muzycznej spotkania miały miejsce na zaproszenie skierowane do zespołu przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę.

Salę kolumnową Pałacu Prezydenckiego wypełniły po brzegi delegacje kół gospodyń i innych organizacji kobiecych z terenu całej Polski. Gospodynią jubileuszowego spotkania była Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda. W spotkaniu uczestniczyły także Minister Małgorzata Sadurska, Szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Barbara Fedyszak-Radziejowska, Doradca Prezydenta RP. Wśród zgromadzonych nie zabrakło też Przewodniczącej Rady Krajowej KGW Bernadetty Niemczyk oraz Wandy Waleriańczyk - organizatorki licheńskich zjazdów kół gospodyń i innych organizacji kobiecych z terenu polskiej wsi.

Oprawę muzyczną uroczystości tworzyły cztery zespoły działające w strukturach kół gospodyń wiejskich, wywodzące się z różnych regionów Polski. Zaszczyt reprezentowania Polski północnej przypadł właśnie „KASZUBKOM". Wszystkie biorące udział w spotkaniu zespoły wykonały po dwa utwory w części oficjalnej spotkania oraz dowolny repertuar w późniejszej, nieoficjalnej części uroczystości.
 
Występując, zespół wykonał repertuar składający się wyłącznie z utworów kaszubskich (pieśni i piosenki ludowe oraz znanych twórców z terenu Kaszub, m. in. i mieszkańców Chwaszczyna – Kazimierza Jastrzębskiego i Tomasza Fopke). Aby wprowadzić nieco ożywienia i urozmaicenia do swej prezentacji, zespół wykonał utwory instrumentalne – polki. Tak dobrany repertuar sprawił, że publiczność mogła usłyszeć kaszubski język, poznać bogactwo melodii naszych kaszubskich pieśni, a także zobaczyć i usłyszeć brzmienie kaszubskich instrumentów ludowych (diabelskich skrzypiec i burczybasu włosowego). Całości prezentacji zespołu dopełniły barwne kaszubskie stroje ludowe (damskie w pełnej palecie barw wykorzystywanej w kolorystyce stroju kaszubskiego). 

Na ręce Pani Prezydentowej trafiły upominki – przekazana przez OKiS w Żukowie ceramika zdobiona motywami haftu kaszubskiego oraz album o Żukowie autorstwa Macieja Kosycarza, a także upominek od zespołu – płyta z kolędami kaszubskimi „Kolędy z Kaszub - Chwaszczińskô Kòlãda” nagrana przez zespół w 2015 r.

Wyjazd zespołu do Warszawy został współfinansowany ze środków Gminy Żukowo oraz Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie.
Źródło: Gmina Żukowo
2016-05-18 16:00 1092

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.