Piątek, 23 Października 2020 - Marleny, Seweryna, Igi

Zjednoczyli siły w walce z zanieczyszczeniem jezior

Fundacja im. błogosławionej Salomei "Ocalić Źródło" razem z I LO im. Henryka Derdowskiego w Kartuzach zorganizowali konferencję „Piękne i brudne, czyli rzecz o Jeziorach Kartuskich”. Wspólnie walczą o czyste jeziora na Kaszubach, w ramach akcji "SOS dla Jeziora Klasztornego Małego".

- Jeziora Kartuskie od ponad 40 lat ulegają postępującej degradacji. Uniemożliwia to wykorzystanie jezior w celach turystycznych, rekreacyjnych, sportowych i użytkowych. Do jezior kierowane są podejrzane ciecze i nieczystości. Rozwiązaniem tego problemu jest przede wszystkim edukacja mieszkańców i wszystkich tych, którzy użytkują jeziora. Książka „Piękne i brudne, czyli rzecz o Jeziorach Kartuskich” ma za zadanie zwiększenie świadomości ludzi i wypracowanie u nich odpowiedzialności za stan ekologiczny jezior – podczas konferencji mówiły uczennice I LO w Kartuzach.

Teresa Dyl-Sosnowska, prezes Fundacji ,,Ocalić Źródło” im. Bł. Salomei, rozpoczęła konferencję, przedstawiając założenia projektu. - Miał na celu stworzenie publikacji o Jeziorach Kartuskich. Brak takiego opracowania odczuliśmy podczas kampanii "SOS dla Jeziora Klasztornego Małego". Młodzież rezygnowała z konkursów, mówiła że nie ma wiedzy o jeziorach. Książka pomoże poznać jeziora i ich stan - mówiła prezes fundacji. Dyl-Sosnowska przekonywała, że publikacja jest rzetelnie opracowana, zawiera wszystkie niezbędne dane oraz wyniki badań wód. Pomoże ujednolicić statystyki i opinie dotyczące jeziora. -Powstały różne artykuły, które pojawiały się w prasie. Niestety, są ze sobą sprzeczne. Publikacja powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie użytkowników jezior na rzetelną wiedzę - dodaje Dyl-Sosnowska.

Starosta kartuski Janina Kwiecień mówiła, że mieszkańcy nie mają wystarczającej wiedzy. Dodała też, że problem zanieczyszczania wód jest złożony i minie wiele lat, zanim ludzie nabiorą świadomości i nauczą się dbać o jeziora. - Mieszkańcy za mało włączają się w działania na rzecz ochrony jezior. Tyle lat, ile się coś niszczyło, tyle trzeba będzie to odbudowywać - przekonuje starosta. - Przez 40 lat niszczono nie tylko jeziora, ale też świadomość ludzi. Dopiero kolejne pokolenie zrozumie, jakie to były szkodliwe i barbarzyńskie działania. Nadal wysypujemy śmieci do jezior, wywozimy je do lasów. Robimy to przeciwko sobie, a potem zastanawiamy się skąd bierze się tyle chorób i nowotworów - podsumowuje Janina Kwiecień. - Mówimy ciągle "Serce Kaszub", "Stolica Kaszub", "Perła Kaszub". Miejsce, do którego powinni przyjeżdżać turyści. Przepraszam, do czego przyjadą? Do brudnych lasów? Do zanieczyszczonych jezior? Turyści przyjadą, ale zaraz pojadą dalej. Zróbmy wszystko, żeby było inaczej - kończyła przemówienie Kwiecień.

Uczniowie I LO w Kartuzach również zaprezentowali się podczas konferencji. Wystąpili w montażu poetyckim, grając na instrumentach, śpiewając i recytując wiersze.

Publikacja "Piękne i brudne, czyli rzecz o Jeziorach Kartuskich" będzie dostępna w wersji elektronicznej od 30 listopada, na stronach:

www.fundacja-salomea.org
www.zsokartuzy.republika.pl
www.kartuskipowiat.com.pl
www.kpk.org.pl
2015-11-20 16:00 1476

Komentarze

~asafi

Piękna, mądra i uzdolniona ta nasza młodzież!

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.