Niedziela, 15 Grudnia 2019 - Niny, Celiny, Waleriana

Żukowo: Festyn Rodzinny z mnóstwem atrakcji

15 sierpnia przy parafii WNMP w Żukowie o godz. 13:00 odbędzie się XVI Festyn Rodzinny.
W programie m.in.:
- przegląd kultury i folkloru kaszubskiego
- stoiska z kuchnią kaszubską, rękodziełem i wydawnictwem kaszub
- konkursy, zabawy, loteria fantowa
- zespoły kaszubskie

Namioty tematyczne wraz z wyposażeniem:
- zakątek videogracza
- kraina pracy twórczej
- zakątek bobasa (specjalny namiot dla najmłodszych dzieci do lat 5)
- kuchcik, popcorn
- klockolandia (25 tys. drewnianych ekologicznych klocków)
- autolandia
- bezpłatna trampolina, zamki dmuchane

O godz. 16:00 z okazji odpustu parafialnego ks Proboszcz Krzysztof Sagan będzie częstował wszystkich uczestników tortem.

W ramach Festynu Rodzinnego odbędą się warsztaty z wzorami haftów Norbertańskich w Żukowie

„hafty norbertańskie"
15 sierpnia w godz. 14:00 - 17:00 na terenie ponorbertańskich zabudowań klasztornych odbędą się warsztaty, które przybliżyć mają uczestnikom odbywającego się tego dnia Festynu Rodzinnego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego tematykę związaną z Haftem Norbertańskim. Okazją do tego typu działań jest powstające w nowej odsłonie Muzeum Norbertańskie, które prezentuje dziedzictwo Klasztoru Norbertanek. To właśnie tu oraz w klasztorze benedyktynek w Żarnowcu narodził się haft kaszubski.

Warsztaty przeznaczone są dla rodzin, które pod okiem edukatorów pracować będą z tradycyjnymi wzorami haftów kaszubskich. Zaplanowano kolorowanie przygotowanych na papierze przez projektantkę etnodesignu Małgorzatę Walkosz - Lewandowską, wzorów haftów w postaci wykrojów czepców i pasów. Każdy z uczestników otrzyma wykonany przez siebie czepiec lub pas z wzorem na własność. Podczas warsztatu osoba prowadząca opowiadać będzie o historii haftów, historii Norbertanek i klasztoru, dziejów Żukowa. Rozmawiać będzie także z uczestnikami oraz zaproszonymi gośćmi - między innymi hafciarkami.

Co godzinę prowadzący zapraszać będą na grupowe zwiedzanie Kościoła i Muzeum z przewodnikiem. Obok stanowiska warsztatowego autorka narzędzi prezentować będzie swoje wydawnictwa, obiekty z wzorami kaszubskimi i inne designerskie obiekty „etnodesignu" oparte o tradycyjne kaszubskie wzory.

Warsztaty maja na celu popularyzację haftu kaszubskiego, jako jednego z elementów określających odrębność kulturową Kaszubów oraz etosu pracowitości, która jako wartość wniesiona w kaszubskość jest dziedzictwem norbertańskim.

Autorką wydruków - narzędzi warsztatowych Małgorzata Walkosz-Lewandowska

Zajmuje się grafiką wydawniczą, malarstwem, grafiką, rysunkiem, fotografią, wzornictwem. Projektuje stylizowane, nowoczesne, bardzo uproszczone desenie kaszubskie, inspirowane haftem. W 2013 r. dzięki stypendium dla twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego, zrealizowała projekt p.t. „Made in Kaszëbë", w której wykorzystuje wzory kaszubskie inspirowane kulturą materialną Kaszubów i ich zastosowania w formie: tapet, tkanin, obrusów, ręczników, ściereczek, ceramiki i biżuterii.

W swoich inspiracjach sięga do źródeł, do haftów liturgicznych i czepcowych sióstr norbertanek z Żukowa (szkoła żukowska), do haftów sióstr benedyktynek z Żarnowca (szkoła pucka), do szkoły wdzydzkiej – T. i I. Gulgowskich, ale także do artefaktów kaszubskich, zamkniętych i zapomnianych w muzeach. Odnajduje zapomniane wzory, stylizuje , ubiera w nowy kontekst w nowej odsłonie przywraca do życia. Portfolio artystki znajduje się pod adresem prowadzonej przez nią firmy www.berda.pl
Źródło: UG Żukowo
2017-08-10 11:10 655

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.