Czwartek, 15 Listopada 2018 - Alberta, Leopolda

Żukowo. Oficjalne otwarcie Festiwalu Filmów

- Ósmy Festiwal Fimów Kaszëbsczich ùwôżómë za òdemkłi - wspólnie wypowiedzieli burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidte, a także prezesi oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Żukowie Lidwina Kreft i Baninie Elżbieta Pryczkowska inaugurując kolejną edycję tej ważnej letniej imprezy na Kaszubach.
Otwarcie tym razem nastąpiło w Żukowie. Zaprezentowano całkiem nowy film dokumentalny o tytule "Nieustraszeni żołnierze z Kaszub" zrealizowany przez Eugeniusza Pryczkowskiego, do którego zdjęcia wykonał Zbigniew Gruba. Jest to film o żołnierzach bohaterskiego 66 Kaszubskiego Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który odegrał znaczącą rolę w dziele zachowania odzyskanej niepodległości kraju. Wielcy bohaterowie tego pułku, jak np. Jan Hirsz, związani byli z Gminą Żukowo. W Żukowie jest też Rondo im. Kaszubskiego Pułku. Inny żołnierz Leon Kąkol od 2017 roku jest patronem szkoły w Grzybnie pod Kartuzami. Z kolei - jak powiedziano w filmie - wciąż na lepsze poznanie czeka postać najwybitniejszego w dziejach żołnierza z Kaszub, gen. dywizji Antoniego Zdrojewskiego ze Skorzewa pod Kościerzyną - dowódcy wojsk polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej, awansowanego nawet w 1973 roku, przez rząd londyński, na marszałka Polski.

Dzieje pułku i historia jego bohaterów, udowadniają, jak wielu zacnych ludzi wyszło z tej ziemi, najczęściej niedocenianych, czasami wręcz wzgardzonych, podobnie jak język i regionalizm kaszubski przez wiele powojennych lat. Szczęśliwie - głównie dzięki oddanym pasjonatom historii, takim jak zmarły przed rokiem Marian Hirsz - pamięć o tych wybitnych bohaterach 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty - dostępuje szczególnej nobilitacji w stulecie niepodległości naszego kraju, a wraz z tym faktem wzrasta też szacunek do najświętszych wartości tej ziemi: patriotyzmu, wiary, szacunku dla starszych oraz języka i kultury kaszubskiej.


Gośćmi festiwalu byli uczestnicy uroczystości religijno-patriotycznej, która nieco wcześniej odbyła się w mariackim kościele, a potem na placu przy kościele św. Jana w Żukowie. Tam odsłonięto m.in. tablicę pamięci Mariana Hirsza, autora książki "Nieustraszeni". Byli też liczni członkowie rodziny oraz przedstawiciele Rady Oddziałów Środkowych.

Kolejne spotkania filmowe odbywać się będą w każdy czwartek lica o godz. 20.00 w restauracji "Mùlk" w Miszewku. 

Program:
5.07 - Miszewko - Król Kaszubów - Karol Krefft, Klasztor w Żukowie - Skarbë Kaszëb, Nieustraszeni żołnierze z Kaszub, 20 ', real. E. Pryczkowski
12.07 - Miszewko - Żywioły 2, (pol. kasz., 2017, 60'), reż. E. Karczewska, Piotr Zatoń
19.07 - Miszewko - Królowa Kaszub (1995, 25'); Swiónowskô nasza Matinkò (2016, 28') real. E. Pryczkowski,
26.07 - Miszewko - Filmowe impresje młodych "Wieszczy" i "Bòrowô cotka", ks. Antoni Pepliński, 100 lat, Skarbë Kaszëb
Źródło: Nadesłane
2018-06-20 12:00 205

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.