Piątek, 21 Września 2018 - Jonasza, Mateusza, Hipolita

Żukowo. Pokonkursowa wystawa haftu kaszubskiego

Codziennie od 13 sierpnia do 2 września w godzinach od 10:00 do 18:00 w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Żukowie odbywa się pokonkursowa wystawa haftu kaszubskiego. Wystawa składa się z wybranych zwycięskich oraz wyróżnionych prac.  



13 sierpnia pokonkursową wystawę w Centrum Zarządzania Kryzysowego w Żukowie otworzył Wojciech Kankowski Burmistrz Gminy Żukowo. – Mamy już 23. edycję konkursu. To wydarzenie, które trwa, co oznacza że wpisujemy się w krajobraz kulturowy (...) Haft kaszubski szkoły żukowskiej jest zauważalny na arenie naszego kraju – został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego niematerialnego, które jest tym czymś, co jest elementem kultury Kaszub i Pomorza. Jest to wydarzenie, które oddaje niezwykłą cierpliwość człowieka i misterium jego prac. Zachęcam do oglądania wystawy - mówił burmistrz.

Podczas otwarcie pokonkursowej wystawy obecny był również Edmund Szymikowski, pomysłodawca Konkursu Haftu w Lini. -  Tworząc ten konkurs nie sądziłem, że co roku będzie taki odzew, że co roku będą osoby, które wykonują te piękne hafty kaszubskie i przysyłają na konkurs (...) W październiku zeszłego roku wystawa gościła w Ansbach w Bawarii i tam można było zobaczyć zaciekawienie kunsztem hafciarskim - nie wierzyli w to, że można tak zrobić igłą, nitką i palcami (...) Musiałem się mocno gimnastykować, żeby uwierzyli, że to jest praca rąk – podkreślał pan Edmund.

Gminny Dom Kultury w Lini organizuje wojewódzki konkurs haftu kaszubskiego od 23 lat. W tym roku w konkursie wzięło udział 201 osób, w tym 81 osób dorosłych, 28 uczestników w kategorii młodzież oraz 92 dzieci. Łącznie przekazanych na konkurs zostało 431 prac. 

Prace konkursowe oceniała komisja w składzie: Elżbieta Ball-Szymroszczyk (etnograf), Ewa Gilewska (kustosz Muzeum Etnograficznego w Gdańsku), Benita Grzenkowicz-Ropela (st. kustosz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie), Jadwiga Sommer (przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty Rady Gminy w Linii), Edmund Szymikowski – Z-ca prezes ZKP Oddział w Lini, pomysłodawca konkursu. 

Komisja konkursowa oceniając prace przede wszystkim zwracała uwagę na zgodność z ornamentyką poszczególnych szkół haftu kaszubskiego, właściwą kolorystykę elementów wzorów, oryginalność kompozycji oraz poziom technicznego wykonania. 

WYNIKI:
 

1. Kategoria dzieci: 
I miejsce: 
1. Cirocka Julia – Żukowo 
2. Hinc Nikola – Żukowo 
3. Konkol Kornelia – Żukowo 
4. Kulasiewicz Agata – Żukowo 
5. Lewandowska Zuzanna – Żukowo 
6. Mazurek Aleksandra – Żukowo 
7. Mysłek Julia – Warszawa 
8. Rybandt Magdalena – Żukowo 
9. Szymkowiak Waleria – Żukowo 
10. Tutkowska Anna – Żukowo 

II miejsce: 
1. Behnke Alicja – Żukowo 
2. Dombrowski Radosław – Żukowo 
3. Giezek Roksana – Żukowo 
4. Kranczkowska Kornelia – Żukowo 
5. Kuźma Zofia – Żukowo 
6. Pasieka Amelia – Wejherowo 
7. Płotka Amelia – Sierakowice 
8. Pohnke Marta – Żukowo 
9. Ptach Zuzanna – Żukowo 
10. Szwat Amelia – Żukowo 

III miejsce: 

1. Lejkowska Zuzanna – Klukowa Huta 
2. Mejer Marta – Żukowo 
3. Piask Zuzanna – Żukowo 
4. Pionk Natalia – Żukowo 
5. Płotka Dominika – Sierakowice 
6. Pobłocka Paulina - Klukowa Huta 
7. Szymichowska Antonina – Żukowo 
8. Torłopp Agata – Żukowo 
9. Treder Anna – Żukowo 
10. Wydrowska Oliwia – Żukowo 

Wyróżnienia: 

1. Bielawa Oliwia – Żukowo 
2. Bigus Zofia – Żukowo 
3. Borzyszkowska Wiktoria – Ugoszcz 
4. Bulczak Wiktoria – Wierzchucino 
5. Czaja Zofia – Żukowo 
6. Darga Magdalena Wejherowo 
7. Giezek Izabela – Żukowo 
8. Gojtowska Wiktoria – Niepoczołowice 
9. Goyke Zofia – Wierzchucino 
10. Grzenkowicz Ireneusz – Niepoczołowice 
11. Jereczek Zofia – Sierakowice 
12. Kolka Amelia – Żukowo 
13. Kos Weronika – Niepoczołowice 
14. Kunda Natalia – Żukowo 
15. Kuziemkowska Kinga – Stężyca 
16. Lange Karol – Niepoczołowice 
17. Lidzbarska Anna – Niepoczołowice 
18. Litwic Ksawery – Żukowo 
19. Niemtz Wiktoria – Żukowo 
20. Nowak Adrianna – Żukowo 
21. Ohler Jakub – Żukowo 
22. Osowski Kacper – Ugoszcz 
23. Piekarski Oskar – Studzienice 
24. Pobrucka Marcela – Sierakowice 
25. Półroniczak Patrycja – Żukowo 
26. Rolbiewska Dominika – Studzienice 
27. Różek Marta – Studzienice 
28. Szczypior Weronika – Niepoczołowice 
29. Szymkowiak Otylia – Żukowo 
30. Zalewska Wanessa – Sierakowice 
31. Ziemann Zuzanna – Żukowo 
32. Zwara Zuzanna – Sierakowice 

Ponadto komisja przyznała nagrodę specjalną przyznaną przez Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego Piotra Całbeckiego dla najmłodszej uczestniczki konkursu Antoniny Gruba z Żukowa, uczennicy klasy „0" 

2. Kategoria młodzież:
 
I miejsce: 
1. Leonarczyk Jadwiga – Żukowo 
2. Makurat Damian – Żukowo 
3. Żmuda – Trzebiatowski Paweł – Bytów 

II miejsce: 
1. Chorążewicz Roksana – Żukowo 
2. Formela Oliwia – Żukowo 
3. Jażdżewska Małgorzata – Swornegacie 
4. Litwinów Nina – Żukowo 
5. Marschk Monika – Żukowo 
6. Miotk Szymon – Żukowo 
7. Reszkie Justyna – Żukowo 
8. Sirocka Dominika – Żukowo 
9. Sudnik Wiktoria – Żukowo 
10. Wolf Julia – Żukowo 

III miejsce: 
1. Bundt Aneta – Żukowo 
2. Dulka Patrycja – Żukowo 
3. Stasiak Magdalena – Rumia 

Wyróżnienia: 
1. Dargacz Szymon – Żukowo 
2. Golba Wiktoria – Ugoszcz 
3. Gołąbek Weronika – Żukowo 
4. Kapusta Anna – Wierzchucino 
5. Krapkowska Marzena – Żukowo 
6. Kwidzińska Aleksandra - Żukowo 
7. Miszewska Ewa – Ugoszcz 
8. Partyka Kornelia – Żukowo 
9. Patok Zuzanna – Wejherowo 
10. Suchta Monika – Ugoszcz 
11. Szczypior Izabela – Niepoczołowice 
12. Tomaczkowska Aleksandra – Żukowo 

Komisja przyznała nagrody specjalne Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego za wyjątkową staranność wykonania i atrakcyjność haftu Martynie Płotka z Żukowa i Izabeli Kwidzińskiej ze Strzepcza. 

3. W kategorii – osoby dorosłe nagrody i wyróżnienia otrzymali: 
I miejsce:
 
1. Czurejno Anna – Człuchów 
2. Delevaux Renata – Rekowo 
3. Dembkowska Teresa – Wejherowo 
4. Gregorczyk Bogumiła – Człuchów 
5. Hinc Stanisława – Linia 
6. Kozłowska Hanna – Tuchola 
7. Lewandowska Elżbieta – Człuchów 
8. Megger Helena – Przechlewo 
9. Mysłek Zbigniewa – Człuchów 
10. Niechwiadowicz Danuta – Gdańsk 
11. Parszuta Jolanta – Mąkowarsko 
12. Sitarz Józef – Przechlewo 
13. Szczepaniak Małgorzata – Gdańsk 
14. Szynwelska Wanda – Człuchów 
15. Treszczyńska Bożena – Człuchów 

II miejsce: 
1. Dargacz Mirosława – Wejherowo 
2. Domnik Teresa – Wejherowo 
3. Fert Helena – Przechlewo 
4. Jędrzejczak Teresa – Gdańsk 
5. Kitowska – Lisowska Beata – Ząbrsko Górne 
6. Kołacz Hanna – Człuchów 
7. Magulska Zofia – Reda 
8. Mironkiewicz Wanda – Wejherowo 
9. Orłowska Zofia – Przechlewo 
10. Pawłowska Helena – Chojnice 
11. Petelska Danuta – Człuchów 
12. Przytarska Anna – Bralewnica 
13. Reglińska Bernadeta – Żukowo 
14. Sala Halina – Tuchola 
15. Sala Maria – Tuchola 
16. Weilandt Marianna – Tuchola 
17. Wesserling Ludwika – Wejherowo 

III miejsce: 
1. Badtke Krystyna – Tuchola 
2. Błażejewska Bogumiła – Tuchola 
3. Gruba Małgorzata – Żukowo 
4. Karnecka Barbara – Tuchola 
5. Kobiela Teresa – Linia 
6. Kopiszka Anna – Żalno 
7. Krzemińska Wanda – Gdańsk 
8. Landmesser Danuta – Raciąż 
9. Peplińska Irena – Brusy 
10. Pruska Maria – Przechlewo 
11. Siekierska Ewa – Mąkowarsko 
12. Sikora Jadwiga – Pruszcz Gdański 
13. Werachowska Maria – Przechlewo 
14. Zaremba – Lipińska Alojza – Tuchola 

Wyróżnienie : 
1. Barsowska Anna – Chwaszczyno 
2. Bychowska Krystyna – Gdańsk 
3. Cysewska Marzena – Nowa Cerkiew 
4. Deja Halina – Tuchola 
5. Hinc Aleksandra – Banino 
6. Hochschulz Brygida – Puck 
7. Jaedtke – Walaszkowska Barbara – Bolszewo 
8. Kur Ewa – Dębki 
9. Malewska Elżbieta – Wejherowo 
10. Mejna Kopania Teresa – Pruszcz Gdański 
11. Michałowska Maria – Wejherowo 
12. Parol Stanisława – Tuchola 
13. Płotka Maria – Żukowo 
14. Płottke Irena – Gdańsk 
15. Prill Anna – Pruszcz Gdański 
16. Rzeszewicz Salomea – Chwaszczyno 
17. Stosik Maria – Gdańsk 
18. Szmidtka Małgorzata – Wejherowo 
19. Wieczorek Barbara – Ostrowite

Źródło: Nadesłane
2018-08-14 09:05 149

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.