Wtorek, 25 Lutego 2020 - Wiktora, Cezarego

Żukowo. Uczczono 100-lecie niepodległości podczas Narodowego Czytania

W ubiegłą sobotę w Żukowie na Placu Mariackim przy kościele p.w. WNMP odczytano wybrane fragmenty ,,Przedwiośnia". Tego dnia nie zabrakło również elementów związanych z rocznicą odzyskania Niepodległości. 
„Nawłoć” to drugi rozdział „Przedwiośnia”, który został wybrany do czytania.

Do lektury przystąpił Burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, II Zastępca Burmistrza Sylwia Laskowska-Bobula, Przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidtke, Prezes Związku Piłsudczyków RP z Oddziału Kaszubsko-Pomorskiego Tomasz Kocent oraz dyrektorzy szkół, nauczyciele, bibliotekarze i harcerze.


Następnie na Placu Mariackim rozbrzmiał Menuet Ignacego Paderewskiego, po czym harcerka Natalia Durkiewicz zaśpiewała utwory „Taki kraj” oraz „Ojczyzna”. Akcent patriotyczny podkreślały biało-czerwone flagi, przekazane uczestnikom Narodowego Czytania.

Burmistrz Wojciech Kankowski podziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie akcji i podkreślił, że udział młodzieży jest budujący.
-Jak się widzi młodych uczniów, harcerzy którzy mają tą flagę biało-czerwoną, to jesteśmy z nich dumni. Kochając tą małą Ojczyznę kochamy tę wielką.

Burmistrz podkreślił, że Żukowo pamięta o swoich bohaterach, stąd co roku obchodzony jest Dzień Pamięci 66 Pułku Kaszubskiego, a jedno z rond zostało nazwane jego imieniem. Zaznaczył, że w święcie tym udział bierze także Związek Piłsudczyków. Prezes Tomasz Kocent przedstawił pokrótce historię powstania Związku.

Organizatorami Narodowego Czytania była Szkoła Podstawowa Nr 2 w Żukowie, Biblioteka Samorządowa, Zespół Promocji Urzędu Gminy w Żukowie oraz Ośrodek Kultury i Sportu.
Źródło: UG Żukowo
2018-09-13 09:00 456

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php70/var/lib/php/session) in Unknown on line 0